سیدجلال موسوی

۳۵ هزار تن گندم برای ارتقای کیفیت نان خراسان شمالی تامین شد

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی گفت: نیمه نخست امسال ۳۵ هزار تن گندم از خارج کشور و سایر استان ها برای تامین نیاز به آرد و نان و همچنین ارتقای کیفیت این محصول وارد شد.

سیدجلال موسوی روز چهارشنبه به خبرنگاران اظهار داشت: امسال ۳۱ هزار تن گندم وارداتی از بندر چابهار و بندر عباس به استان حمل شده و یا در حال حمل است و چهار هزار تن از این محصول هم از استان های همجوار تامین شده است.

وی افزود: امسال متاثر از خشکسالی و کاهش بارندگی ها، میزان تولید گندم در کشتزارهای استان بشدت کاهش یافت و البته میزان تحویل این محصول به دولت هم کاهش دارد.

وی گفت: برای حمل گندم از بنادر به این استان با مشکل کمبود کامیون روبه رو هستیم، البته این مشکل کشوری است و انتظار می رود با تامین به موقع ناوگان حمل بار، به جابه جایی گندم ها سرعت داده شود.

موسوی افزود: البته اکنون موجودی گندم در سیلوهای استان مناسب است و کمبودی در تامین این محصول وجود ندارد اما رویکرد ما این است که کار حمل گندم وارداتی از بنادر به این استان و ذخیره سازی آن سرعت گیرد.

وی با بیان اینکه امسال میزان تحویل گندم به دولت در این استان نسبت به پارسال ۸۵ درصد کاهش دارد خاطرنشان کرد: میزان خرید گندم امسال تنها ۱۹ هزار و ۲۱۳ هزار تن است که این رقم در سال گذشته ۱۳۱ هزار تن ثبت شده است.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی اظهار داشت: اکنون تا آغاز فصل خرید گندم در سال آتی، ۸۰ هزار تن گندم باید در این استان تامین و ذخیره سازی شود.

خشکسالی و کاهش بارندگی ها سبب شد تا ۳۰ درصد از گندم و جوی دیم زارهای خراسان شمالی از بین برود.

ادامه مطلب  هیات تجاری خراسان شمالی به قزاقستان اعزام می‌شود

پیش از این، رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفته بود که کاهش بارندگی و خشکسالی ۳۸ هزار هکتار از اراضی دیمزار غلات ( جو و گندم ) استان را نابود کرد و بر اساس بررسی کارشناسی حدود ۳۶ هزار هکتار از اراضی دیمزار مربوط به گندم و مابقی نیز مزارع کشت جو است.