وحید محمودی‌فر :

۳۰ درصد از آثار تاریخی گرمه خراسان شمالی ثبت ملی شد

سرپرست نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گرمه خراسان شمالی گفت: تاکنون ۱۵۰ اثر تاریخی در این شهرستان شناسایی شده است که ۳۰ درصد آن در فهرست آثار تاریخی به ثبت رسیده است.

وحید محمودی‌فر روز شنبه در دیدار با فرماندهی جدید سپاه شهرستان گرمه گفت: باید از ظرفیت‌های فرابخشی برای حفاظت از میراث فرهنگی و توسعه گردشگری شهرستان استفاده کرد.

سرپرست نمایندگی میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان گرمه افزود: قلعه جلال‌الدین، رباط عشق، رباط قره بیل، مسجد جامع درق، مسجد جامع ایور، روستای هدف گردشگری دشت، آرامگاه باغ مزار، رباط دینارزاری، آب‌انبار بینی دنباله، نظرگاه گرمه و منطقه لاله‌های واژگون خمبی از جمله جاذبه‌های تاریخی و گردشگری این شهرستان است.

سرهنگ حسن پورمحمدی، فرماندهی جدید ناحیه مقاومت بسیج شهرستان گرمه نیز در این دیدار حفاظت از میراث‌فرهنگی و انتقال آن به نسل‌های آینده را یک وظیفه ملی و همگانی برشمرد و بر تداوم همکاری‌ها با هدف صیانت از میراث‌فرهنگی، توسعه گردشگری و رونق صنایع‌دستی تاکید کرد.

شهرستان گرمه در جنوب غربی استان خراسان شمالی قرار گرفته و از شمال به مانه و سملقان، از شمال غرب به استان گلستان، از غرب به سمنان و از جنوب و شرق به جاجرم محدود می‌شود.

این شهرستان همچنین در مسیر جاده ابریشم قرار داشت و به همین منظور رباط های زیادی در این خطه وجود دارد.

ادامه مطلب  کارگروه معماری ایرانی اسلامی در خراسان شمالی تشکیل شد