محمدرضا غلامزاده

۲ هزار و ۵۰۰ خانوار روستایی خراسان شمالی بیمه اجتماعی شدند

مدیر صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر خراسان شمالی گفت: ۲ هزار و ۵۰۰ خانوار روستایی و عشایری در ۶ ماه سال جاری زیر پوشش این صندوق رفتند.

محمدرضا غلامزاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: سهمیه نیمه نخست امسال برای پوشش بیمه ای در این صندوق حدود ۲ هزار و ۷۰۰ نفر اعلام شده بود که وضعیت شیوع ویروس کرونا، منع تردد ها باعث شد که کمتر از این میزان جذب شود.

وی با بیان اینکه در این بازه زمانی پنج هزار نفر خانوار روستایی و عشایری این استان زیر پوشش صندوق رفتند که در مقایسه با تمام سال ها بیشتری رکورد بود افزود: علت این استقبال نیز جذب مددجویان نهادهای حمایتی بود که با مشارکت و همکاری دستگاه های مربوطه انجام شد که علاوه بر مزایای صندوق از حمایت های این سازمان ها نیز بهره مند شدند و علاوه بر آن قالیبافان و صنعتگران نیز زیر پوشش قرار گرفتند.

غلامزاده جمعیت مشمول این صندوق که شامل جمعیت بالای ۱۸ تا ۵۰ سال است حدود ۱۸۰ هزار نفر عنوان کرد و گفت: تاکنون از این تعداد ۶۵ هزار نفر بیمه شده اند، به طور میانگین در هر خانوار مشمول روستایی و عشایری هم اینک یک نفر زیر پوشش صندوق است.

مدیر صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر خراسان شمالی گفت: براساس آمار رسمی در این استان حدود ۱۸۰ هزار نفر مشمول بیمه اجتماعی روستایی، عشایری هستند که از مجموع این تعداد ۱۴۴ هزار نفر ساکن در روستاها و ۳۶ هزار نفر نیز در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر سکونت دارند.

غلامزاده مزایای عضویت در صندوق را نیز مستمری پیری، مستمری بازماندگان، مستمری ازکارافتادگی کلی و نقل و انتقالات سوابق دانست.

مدیر صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر خراسان شمالی با بیان اینکه در سال های گذشته برای پوشش بیمه ای تمرکز بر روی گروه سرپرست های خانوار بود افزود: اما در سال جاری تمامی افراد ۱۸ تا ۵۰ سال ساکن روستا و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر مجرد و متاهل هم در اولویت زیر پوشش هستند.

ادامه مطلب  کرونا هزینه درمان بیمه سلامت خراسان شمالی را ۱۸ درصد افزایش داد

وی اضافه کرد: بیمه شدگان با پرداخت حداقل ۱۵ سال حق بیمه سالانه و به شرط داشتن حداقل ۶۵ سال سن از مستمری پیری برخوردار می شود، در صورت فوت به دلیل حادثه ناشی از کار، به دون احتساب سابقه بیمه و در غیر اینصورت با داشتن یکسال سابقه و ۹۰ رور ارتباط بیمه ای در سال آخر، افراد تحت تکفل مشمول مستمری می شوند.

غلامزاده خاطرنشان کرد: در صورت وقوع حادثه ناشی از کار، بدون احتساب سابقه بیمه و در صورت وقوع حادثه غیر ناشی از کار و با شروع بیماری پس از یک سال سابقه به شرط داشتن ۹۰ روز ارتباط بیمه ای، بیمه شده می تواند مشمول مستمری از کار افتادگی کلی ۶۶ درصد شود.

وی اجرایی شدن نقل و انتقال سوابق بیمه ای را مهمترین کارکرد این بیمه دانست و اظهارداشت: براساس دستورالعمل جدید امکان انتقال سوابق صندوق های بیمه اجتماعی ( صندوق بیمه اجتماعی، تامین اجتماعی، بازنشستگی کشوری مطابق قوانین و مقرات صورت می پذیرد.

استان خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که حدود ۴۴ درصد آنان در روستاها سکونت دارند و ۳۷ تا ۴۲ درصد اشتغال این استان در حوزه کشاورزی است، ۳۰ هزار نفر از جمعیت این استان نیز عشایر هستند، همچنین ۳۰ هزار نفر از جمعیت استان عشایر هستند.