روح الله ارشادی

۲هزار و ۵۰۰ تن جو در مناطق عشایری خراسان شمالی توزیع شد

مدیرعامل اتحادیه عشایری خراسان شمالی گفت: نیمه نخست امسال ۲ هزار و ۵۰۰ تن جو با قیمت یارانه‌ای در مناطق عشایری استان توزیع شدکه البته نیاز به این نهاده بسیار بیشتر است.

روح الله ارشادی روز جمعه به خبرنگاران اظهار داشت: امسال همچنین در هر ماه ۲ هزار تن کنسانتره میان عشایر استان توزیع شده است و این روند ادامه دارد.

مدیرعامل اتحادیه عشایری خراسان شمالی گفت: خشکسالی و کاهش بارندگی ها سبب فقر مراتع شده است از این رو عشایر در تامین علوفه و خوراک دام به شدت با مشکل روبه رو شده اند، گرانی نهاده های دامی هم مشکل را افزایش داده است.

وی با بیان اینکه با توجه به نزدیک شدن به فصل کوچ عشایر و کمبود علوفه در مراتع و میان بندها نیاز است این قشر در تامین علوفه و خوراک مورد نیاز دام، مورد حمایت قرار گیرند افزود: اظهار داشت: اکنون جو در بازار به ازای هر کیلوگرم ۶۰ هزار ریال است که تامین آن برای عشایر بسیار دشوار است، جو یارانه ای هم به میزان محدود و کم در اختیار دامدار قرار می گیرد.

وی با اشاره به اجرای طرح خرید تضمینی دام زنده عشایر استان گفت: این طرح در هشت استان از جمله خراسان شمالی اجرایی شده است و تاکنون در مرحله نخست ۱۰ هزار راس دام عشایر با قیمت تضمینی خریداری و کشتار شده است، مقرر شد تا در مرحله دوم ۱۰ هزار راس دیگر دام زنده خریداری شود.

ارشادی با اشاره به اینکه دامدار عشایر به ازای هرکیلوگرم دام عرضه شده در قالب این طرح سه کیلوگرم جو دریافت می کند اظهار داشت: به زودی یکهزار و ۱۰۰ تن جو با قیمت یارانه‌ای میان عشایری که دام خود را درقالب طرح خرید تضمیمی به دولت عرضه کرده اند، توزیع می‌شود.

ادامه مطلب  آبنبات ریزان بجنوردی دل و دماغی برای کار کردن ندارند

وی گفت: اجرای طرح خرید تضمینی دام عشایر گامی برای تعدیل قیمت ها در بازار بود اما تاکنون نتوانسته است خواسته این تولیدکنندگان را محقق سازد، هنوز قیمت دام زنده در بازار پایین است و تقاضا برای عرضه دام زیاد است، بسیاری از عشایر خواستار فروش دام خود هستند اما خرید به کندی انجام می شود.

ارشادی افزود: عشایر استان بیش از ۲۰۰ هزار راس دام آماده عرضه دارند اما تاکنون تنها ۱۰ هزار راس خریداری شده است، این تولیدکنندگان خواستار سرعت بخشیدن به اجرای طرح خرید تضمینی دام هستند.

۳۰ هزار نفر عشایر خراسان شمالی در قالب پنج هزار و ۳۵۰ خانوار حدود ۷۰۰ هزار راس دام سبک در اختیار دارند که ۲۵ درصد گوشت استان را تولید می‌کنند.