حسین فرخنده

یازدهمین جشنواره ملی عکس رضوی در خراسان شمالی برگزار می‌شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: این اداره کل با همکاری بنیاد بین المللی امام رضا (ع) و معاونت امور هنری وزارتخانه یازدهمین جشنواره ملی عکس رضوی را برگزار می‌کند.

حسین فرخنده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: این جشنواره در راستای توسعه فرهنگی و پاسداشت فرهنگ منور، ناب و جریان ساز رضوی و تولید آثار هنری ملهم از آموزه های دینی، اخلاقی و اجتماعی امام رضا (ع) است.

وی از جمله اهداف این جشنواره را اشاعه فرهنگ منور رضوی از طریق هنر عکاسی، گرامیداشت پدید آورندگان آثار هنری برتر در حوزه عکاسی، گسترش فعالیت های فرهنگی و هنری مرتبط با سیره ائمه معصومین بویژه امام رضا (ع) و بسط و گسترش هنر دینی دانست.

وی با اشاره به موضوع جشنواره گفت: آیین های مرتبط با زندگی و سیره، شخصیت، سلوک، زندگی، ولادت و شهادت امام رضا (ع)، شامل، آداب و فرهنگ زیارت، جلوه‌های حرم مطهر رضوی، فرهنگ رضوی در تمام نقاط جهان و انعکاس مراسم و آیین های رضوی، معماری حرم رضوی، زوار حرم رضوی و مناسک، مراسم و جشن‌های رضوی است.

فرخنده با بیان اینکه این جشنواره از سه بخش تشکیل شده است گفت: بخش حرفه ای شامل عکس های تهیه‌شده با دوربین های حرفه ای، مرتبط با موضوع جشنواره شامل تک عکس، مجموعه عکس و مولتی مدیا، بخش جنبی نیز شامل عکس های و یادگاری خانوادگی در حرم امام رضا ع (دوربینی یا موبایلی) و بخش ویژه هم عکس های با موضوع دلتنگی برای امام رضا ع در ایام کرونایی، توسل به امام رضا ع برای بیماران کرونایی است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی با بیان اینکه شرکت در جشنواره برای تمامی عکاسان و علاقه‌مندان از سراسر کشور آزاد است گفت: اثر ارسالی نباید در هیچ کدام از سنوات گذشته جشنواره های رضوی انتخاب شده باشد و در صورت مشخص شدن این موضوع، عکس در هر مرحله حذف خواهد شد.

وی افزود: همچنین شرکت در جشنواره فقط با ارسال آثار از طریق نشانی الکترونیکی صورت می‌گیرد و هر شرکت کننده مجاز است در هر بخش حداکثر هفت تک عکس، یک مجموعه عکس فقط در بخش حرفه ای شامل هفت عکس و یک مولتی مدیا به مدت زمان ۶۰ ثانیه را در جشنواره شرکت دهد.

ادامه مطلب  ضرورت هم‌افزایی دستگاه‌های فرهنگی در اجرای برنامه‌های هفته دفاع مقدس

فرخنده گفت: عکس ها باید با فرمت jpg، ضلع بزرگ ۲ هزار پیکسل، رزولوشن۳۰۰ و حجم کمتر از ۲ مگابایت ارسال شوند (ارائه فایل با قابلیت چاپ در کیفیت بالا پس از انتخاب اثر الزامی است) و مجموعه عکس های ارسالی در یک فایل فشرده شامل عکس ها و یک فایل Word برای توضیحات مجموعه ارسال شود.
وی گفت: مولتی مدیا نیز شامل یک فایل تصویری با پسوند mp۴، که می تواند از ترکیب عکس، متن، ویدیو، صدا، انیمیشن و هرگونه عناصر بصری و صوتی، مرتبط با موضوعات جشنواره ارسال شود. حد اکثر زمان برای مولتی مدیا ۶۰ ثانیه خواهد بود.

وی افزود: در هنگام ارسال آثار بایستی مشخصات عکاس به صورت فایل ورد( Word ) با نام و نام خانوادگی، شماره ملی، نشانی پستی، شماره تلفن همراه و ثابت و اکانت اینستاگرام ارسال شود و هر گونه نشانه، اعم از امضاء، واتر مارک و لوگو بر روی عکس های ارسالی ممنوع است.

فرخنده اظهار با اشاره به اینکه آخرین مهلت دریافت آثار ۱۵ بهمن ماه امسال و داوری و ارزیابی آثار ۲۰ بهمن ماه است گفت: مراسم پایانی جشنواره نیمه اول اسفندماه سال جاری خواهد بود.

وی گفت: علاقه مندان اثر خود را به آدرس دبیرخانه جشنواره خراسان شمالی. بجنورد. میدان مادر. خیابان تربیت. مجتمع فرهنگی و هنری گلشن ارسال کنند و یا با شماره تلفن های ۰۵۸۳۲۲۳۵۳۳۰ و ۰۹۱۵۳۸۴۴۶۸۳ دبیر جشنواره احسان کمالی تماس حاصل کنند.

استان خراسان شمالی در شمال شرق ایران است و ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد آنان در روستاها سکونت دارند.