رضا رضایی :

یارانه خرید کتاب تابستانه خراسان شمالی ۵۰ درصد افزایش یافت

معاون فرهنگی و امور رسانه اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: یارانه خرید کتاب تابستانه در طرح هجدهمین توزیع یارانه کتاب از طریق کتابفروشی‌ها ۵۰ درصد افزایش یافت.

رضا رضایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: سقف مجاز خرید برای هر فرد در طرح پیشین ۲۰۰ هزارتومان بود که در طرح تابستانه کتاب امسال به مبلغ ۳۰۰ هزارتومان رسیده است.

وی گفت: ثبت‌نام کتابفروشی‌ها در طرح «تابستانه کتاب ۱۴۰۰» از سه شنبه (بیست‌ونهم تیرماه ۱۴۰۰) آغاز و کتابفروشی‌ها می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی tarh.ketab.ir نسبت به ثبت‌نام در این دوره از طرح‌های توزیع یارانه کتاب (طرح‌های فصلی فروش کتاب) اقدام کنند.

به گفته وی پیش از اجرای این طرح، مطالبات کتابفروشی‌های عضو طرح «بهارانه کتاب ۱۴۰۰» نیز پرداخت خواهد شد.
وی گفت: کتابفروشی‌های مشارکت‌کننده در طرح‌های پیشین، برای شرکت در «تابستانه کتاب ۱۴۰۰» نیاز به ثبت‌نام مجدد ندارند و با مراجعه به پنل کاربری خود، شرایط شرکت در طرح را تایید و اطلاعات خود را ویرایش و کنترل کنند.
رضایی اظهار داشت: خانه کتاب و ادبیات ایران با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای رونق بخشیدن به بازار کتاب و ترویج کتابخوانی، تسهیلاتی را در قالب یارانه خرید کتاب از طریق کتابفروشی‌های سراسر کشور به صورت مستقیم به خریداران کتاب پرداخت می‌کند. در این‌ طرح، کتابفروشی‌هایی که شرایط لازم را دارا باشند، می‌توانند پس از ثبت‌نام، کتاب‌های خود را که با شرایط و ضوابط تعیین شده مطابقت دارد به مخاطبان بفروشند.

در خراسان شمالی ۲۷ کتابفروشی مشغول به فعالیت هستند.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال ۱۳۹۴ برای هدفمند کردن یارانه نشر، طرحهای فصلی فروش کتاب را توسط موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران آغاز کرد. فروشگاههای کتاب در اجرای این طرح، کتابهای خود را با تخفیف به مشتریان عرضه می کنند که مابه‌التفاوت آن را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می گیرند.

ادامه مطلب  خرید توافقی ۳۷۰۰ راس دام عشایری توسط شرکت پشتیبانی خراسان شمالی

سرانه مطالعه در خراسان شمالی با میانگین کشوری برابر است. آمار نشر کتاب در کشور نشان می‌دهد که سالانه به ازای هر ایرانی تقریبا ۲ کتاب چاپ می‌شود.

خراسان شمالی با جمعیت ۸۶۳ هزار نفری، جایگاه نخست سرانه فضای کتابخوانی را به نسبت جمعیت خود در کشور دارد.