غلامحسین ساقی

کمبود آب شرب در روستاهای خراسان شمالی برطرف می شود

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی گفت: کمبود آب شرب بیشتر روستاهای استان با اجرای پروژه هایی که در دست اجراست برطرف می شود.

غلامحسین ساقی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: امسال ۴۴ پروژه آب و فاضلاب به بهره برداری رسیده که یکی از آن ها رفع کمبود آب شرب روستای آق چشمه در شهرستان فاروج است.

وی افزود: در سالهای گذشته آب شرب اهالی این روستا از یک حلقه چاه تامین می شد که با توجه به افت شدید آبدهی دیگر جوابگوی مصرف روزانه مشترکان نبود و به همین دلیل با هزینه کرد ۶ میلیارد و ۸۵۰ میلیون ریال یک حلقه چاه جدید حفر، تجهیز و در مدار بهره برداری قرار گرفت.

ساقی از آغاز عملیات آبرسانی پایدار به روستای ۶۰۰خانواری بک پولاد رازوجرگلان نیز خبر داد و گفت: آب شرب روستای ۶۰۰ خانواری این روستا از یک دهنه چشمه و سه حلقه چاه تامین می شود که باتوجه به خشکسالی ها و کمبود بارش ها و به تبع آن افت شدید منابع آبی، چشمه مذکور به طور کامل خشک شده و چاه ها نیز دچار افت شدید آبدهی شده اند که بهره مندی اهالی این روستا از آب شرب پایدار را با مشکل مواجه ساخته است.

وی اظهار داشت: جهت تامین آب شرب اهالی، روزانه سه تا چهار سرویس آب با تانکر در نقاط بالا دست این روستا توزیع می شود و به همین دلیل با بازدید فرماندار راز و جرگلان مقرر شد یک دهنه چشمه در فاصله هزار متری روستا با دبی یک لیتر در ثانیه به امور آبفای شهرستان راز و جرگلان واگذار تا بصورت موقت مشکل کمبود آب شرب حل شود.

وی افزود: در حال حاضر با همکاری دهیار و اعضای شورای اسلامی روستا، عملیات آبرسانی از محل چشمه شامل حفاری کانال و لوله گذاری به طول هزار متر آغاز شده و هم چنین با رایزنی ها و برنامه ریزی انجام شده و با وجود کمبود منابع مالی، حفر یک حلقه چاه برای تامین آب پایدار این روستا جانمایی شد.

ادامه مطلب  اختصاص فقط ۲۲ میلیون متر مکعب از آب سدهای خراسان شمالی به کشت پاییزه امسال

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی از تجهیز و حفر یک حلقه چاه در روستای گرکز و ۲ دهنه چشمه نیز در روستاهای سوخسو انقلاب خبر داد و افزود:چاه آب روستای چال تپک نیز بهسازی شد.

شرکت آب و فاضلاب خراسان شمالی بیش از ۲۰۰ هزار مشترک آب در شهرها، ۱۲۱ هزار مشترک آب در روستاها و ۶۰ هزار مشترک فاضلاب دارد.