دکتر علی اکبر دلیرصحرایی

کشتار دام سبک در کشتارگاه های خراسان شمالی ۶۸ درصد افزایش یافت

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی گفت: نیمه نخست امسال شمار کشتار دام سبک در کشتارگاه های استان به نسبت مدت مشابه پارسال ۶۸ درصد افزایش یافته است که یکی از علت های آن اجرای طرح خرید تضمینی دام عشایر است.

دکتر علی اکبر دلیرصحرایی روز شنبه به خبرنگاران اظهار داشت: نیمه اول امسال ۵۶ هزار و ۳۷۰ راس دام سبک در کشتارگاه های استان کشتار شده است که ۱۰ هزار راس از این تعداد مربوط به کشتار دام مازاد عشایر است.

وی با بیان اینکه نیمه نخست پارسال ۵۶ هزار و ۳۷۰ راس دام سبک در کشتارگاه های استان کشتار شد افزود: بخشی از لاشه های دام کشتار شده در این استان به استان همجوار صادر شده و بخش زیادی هم در داخل استان به مصرف رسیده است.

دلیرصحرایی با اشاره به اینکه کشتار دام سنگین هم امسال در کشتارگاه های استان به طور قابل توجهی افزایش یافته است خاطرنشان کرد: میزان کشتار دام سنگین در استان با رشد ۵۵ درصدی از سه هزار و ۵۱۲ راس دام در نیمه نخست پارسال به پنج هزار و ۴۶۴ راس دام در نیمه نخست امسال رسیده است.

وی افزود: در این مدت میزان کشتار طیور در کشتارگاه های استان تغییر قابل توجهی ندارد به طوری که ۶ ماهه امسال بیش از ۶ میلیون و ۵۷۳ هزار قطعه طیور کشتار شده و در مدت مشابه پارسال کشتار بیش از ۶ میلیون و ۵۴۸ هزار قطعه طیور گزارش شده است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی درباره علت افزایش میزان کشتار دام در کشتارگاه های استان گفت: آمار نشان می دهد افزایش قیمت گوشت مرغ و ثبات نسبی قیمت گوشت قرمز سبب شده تا تقاضا برای مصرف گوشت قرمز بیشتر باشد از این رو کشتار دام بیشتر شده است.

بر اساس این گزارش یکی از علت های افزایش کشتار دام، کاهش قیمت دام زنده و بی رغبتی دامداران به نگهداری و پرورش آن است، خشکسالی ها سبب شده تا قیمت نهاده های دامی به شدت افزایش یافته و دامداران در تامین آن با مشکل روبه رو شوند.

ادامه مطلب  واکسیناسیون طیور بومی خراسان شمالی علیه بیماری نیوکاسل آغاز شد