دکتر جواد علایی مقدم :

کاوش ارگ نادری در خراسان شمالی پس از سه سال وقفه از سر گرفته شد

کاورش ارگ نادری به عنوان یکی از آثار تاریخی منحصر به فرد دوره صفویه و قاجاریه در شهرستان شیروان در شرق استان خراسان شمالی که حدود سه سال به دلیل مشکل مالی متوقف شده بود، بار دیگر از سر گرفته شد.

سرپرست حفاری گروه حفاری تپه ارگ نادری شیروان گفت: فصل سوم کاوش ارگ نادری با همکاری دانشگاه زابل و میراث فرهنگی خراسان شمالی با پیش بینی اعتبار ۱۵ میلیارد ریال از سر گرفته شد.
دکتر جواد علایی مقدم روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: براساس تفاهمنامه دو جانبه فصل سوم کاوش در مدت ۴۰ روز با حضور چهار کارشناس در بافت های مختلف این آثار تاریخی انجام می شود و هم اکنون این کاوش برای
ایجاد ۲ ترانشه در سطح پایین و بالای تپه در حال اجراست.
وی اضافه کرد: کاوش های باستان شناسی در فصل سوم برای یافتن شواهدی از استقرار دوران صفویه و قاجاریه در دست جرا قرار گرفت که علاوه بر کاوش علمی، کار روی مطالعات، نقشه برداری، بررسی، آسیب شناسی، ساماندهی و غیره باید صورت گیرد.
فصل اول کاوش باستانی شناسی ارگ نادری در سال ۹۵ و فصل دوم آن نیز در سال ۹۷ شروع شد به طوری که بررسی کاوش های اولیه وجود برخی از سفال ها بیانگر این موضوع است که مردم این منطقه حتی با کشور چین در این خصوص مراوداتی داشته اند.

در فصل دوم که سال ۹۷ انجام شد باستان شناسان چینی از دانشگاه نانجینگ تفاهم نامه مشترک با میراث فرهنگی داشتند.
تپه باستانی ارگ نادری با ثبت تاریخی ۷۰۳ در آثار ملی ایران در حال حاضر عظیم ترین و مهم ترین محوطه باستانی شمال شرق ایران و اولین مرکز فرهنگ و تمدن خراسان شمالی است که این اثر باستانی مربوط به هزاره پنجم قبل از میلاد است و از اولین محوطه های مسکونی حاشیه رودخانه اترک محسوب می شود.
تپه باستانی ارگ نادری همانند کوهی در داخل شهر کهن و باستانی شیروان قرار گرفته است که بر دشت شیروان اشراف دارد و رودخانه اترک از کنار آن می گذرد که بزرگترین تپه دست ریز خاکی ایران ۲۵ متر ارتفاع و ۹۰ متر قطر دارد که به علت فرسایش از ارتفاع تپه کاسته شده است.
این تپه سابقا مرکز حکومت و فرماندهی شمال خراسان بود که این بنای تاریخی دارای حصار و چهار برج مرتفع بود و عمارت حاکم بر بلندایش مستقر بود و دور تا دور آن دیوار شهر بند قرار داشت.
سفال های به دست آمده از تپه باستانی ارگ شیروان نظیر تپه باستانی است و نوع سفال ها قرمز با نقوش سیاه مربوط به هزاره پنجم قبل از میلاد می باشد که به عنوان کهن ترین زیستگاه خراسان شمالی مورد تحقیق و بررسی و پژوهش باستان شناسان ایرانی و خارجی قرار گرفته است.
تپه باستانی ارگ شیروان در روزگاران گذشته محل برگزاری مسابقات کشتی پهلوانی باچوخه خراسان بود که این بنای تاریخی برای چندمین بار توسط باستان شناسان گمانه زنی گردید و این تپه باستانی مهم ترین بنای تاریخی و سند هویت شمال خراسان است.

ادامه مطلب  دانش آموز شیروانی به عنوان نماینده ایران در رقابت های آسیایی حضور می یابد