سیدفرزین حسینی

واکسیناسیون طیور بومی خراسان شمالی علیه بیماری نیوکاسل آغاز شد

طرح واکسیناسیون طیور بومی خراسان شمالی علیه بیماری نیوکاسل امروز-شنبه- به مناسبت هفته دامپزشکی آغاز شد و قرار است در آن ۲۰۰ هزار قطعه مرغ و ماکیان روستاییان به صورت رایگان واکسینه شوند.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی در این باره به خبرنگاران اظهار داشت: بیماری عفونی نیوکاسل یکی از بیماری ها خسارت زا در میان پرندگان اهلی و صنعتی است که تلاش داریم تا این بیماری با انجام واکسیناسیون کنترل شود.

سیدفرزین حسینی با بیان اینکه مهم ترین راه پیشگیری از این بیماری، واکسیناسیون است اظهار داشت: دامپزشکی در طول سال دست کم سه مرحله طرح واکسیناسیون علیه نیوکاسل را انجام می دهد، در این طرح طیور بومی با فاصله چهار ماه زیر پوشش قرار می گیرند و تلاش داریم تا دست کم ۸۰ درصد جمعیت پرندگان روستاها واکسینه شوند.

وی افزود: رویکرد ما از واکسیناسیون، کنترل بیماری نیوکاسل در جمعیت پرندگان بومی، جلوگیری از تلفات پرندگان و نیز پیشگیری از انتشار این بیماری در مراکز صنعتی پرورش مرغ است.

حسینی خاطرنشان کرد: واکسیناسیون طیور علیه نیوکاسل به صورت آشامیدنی و محلول در آب انجام می شود و هشت تیم دولتی و خصوصی دامپزشکی در اجرای آن مشارکت دارند.

وی گفت: اولویت در اجرای این طرح، واکسیناسیون پرندگان بومی در روستاهای با جمعیت بالای طیور و روستاهای مجاور سالن های مرغداری است.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی افزود: این طرح در راستای حمایت از روستاییان و تولیدکنندگان خرد است و این طرح سبب افزایش تولیدات در روستاها می شود.

نیوکاسل یک بیماری ویروسی و واگیردار است که به اشکال مختلف تنفسی، عصبی و گوارشی بروز می کند و برخی از سویه های این ویروس، می تواند تا ۱۰۰ درصد، تلفات داشته باشد.

ادامه مطلب  مسمومیت دام‌های خراسان شمالی با آب آلوده افزایش یافت

جمعیت طیور استان شامل مرغ، ماکیان، بوقلمون، اردک و کبوتر ۸۰۰ هزار قطعه است .

در روستاهای این استان بیش از بیش از ۴۰۰ هزار قطعه مرغ و ماکیان بومی نگهداری می شود.