افتتاح

مزرعه بوم‌گردی در جاجرم خراسان شمالی افتتاح شد

مزرعه بوم‌گردی «گل عاشق» در روستای چهاربید شهرستان جاجرم خراسان شمالی روز سه شنبه با حضور علیرضا همتی معاون ساماندهی و توانمندسازی صندوق کارآفرینی امید به بهره برداری رسید.

معاون ساماندهی و توانمندسازی صندوق کارافرینی امید در آیین افتتاحیه این مزرعه بوم گردی خراسان شمالی اظهار داشت: در جانمایی بوم گردی علاوه بر جاذبه های طبیعی و گردشگری منطقه باید تکمیل زنجیره و تنوع محصولات تولید شده در روستا نیز مورد توجه گیرد.

همتی افزود: علاوه بر جذب گردشگر باید فروش محصولات صنایع دستی و تولیدات کشاورزی و لبنی نیز در بوم گردی ها مد نظر قرار گیرد.

وی یکی دیگر از شاخص های ماندگاری مسافر در بوم گردی ها را اکوتوریسم کشاورزی بیان کرد و گفت: مزرعه بوم گردی گل عاشق با دارا بودن این شاخص در آینده به یکی از قطب های گردشگری و جذب توریست در استان تبدیل خواهد شد.

مصطفی حاج زاده فرماندار جاجرم بر تنوع و کیفیت طرح های مورد حمایت صندوق از قبیل ترمینال پسته و اولین هتل آپارتمان در این شهرستان اشاره کرد و گفت: با بهره برداری از این طرح ها شاهد جهش شاخص های اشتغال و افزایش نرخ ماندگاری مسافر در این شهرستان خواهیم بود.

سرپرست صندوق کارآفرینی امید خراسان شمالی نیز گفت: در استان بیش از ۴۰ بوم گردی مورد بهره برداری قرار گرفته است که از این تعداد بیش از ۹۰ درصد بوم گردی ها با حمایت صندوق کارآفرینی امید بوده است.

رمضان حافظی افزود: با توجه به جغرافیای زیبا و پتانسیل های بالقوه استان با افزایش توان زیر ساخت های حمل و نقل ریلی و جاده ای شاهد رشد و بالندگی گردشگری در استان خواهیم بود و صندوق کارافرینی امید از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

صندوق کارافرینی امید مبلغ ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه از محل اعتبارات اشتغال روستایی و عشایری در حمایت از طرح بوم گردی گل عاشق در روستای چهاربید از توابع شهرستان جاجرم پرداخت کرده است.

ادامه مطلب  بازدید رئیس کل دادگستری خراسان شمالی از حوزه‌های قضایی گرمه و جاجرم

اقامتگاه بوم‌گردی در روستای چهاربید شهرستان جاجرم با محوطه‌سازی مناسب، چهار اتاق و ظرفیت پذیرش ۲۰ مسافر و توریست، در زمینی به مساحت بیش از سه هکتار ایجاد شده است.

هم اکنون هفت هتل، یک متل، ۱۱ مهمان‌پذیر، ۳۸ خانه‌مسافر و ۴۰ اقامتگاه بوم‌گردی در استان مسافران را پذیرش می کنند.

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی بیش از ۱۱۵ جاذبه گردشگری، ۲ منطقه نمونه ملی و ۲۲ منطقه نمونه گردشگری استانی دارد.

۴۴ درصد جمعیت خراسان شمالی در روستاها سکونت دارند و علاوه بر این طبیعت بکر و دست نخورده روستایی ظرفیت خوبی برای بوم‌گردی و ایجاد اقامتگاه در استان است.