احمد صفرزاده

محیط‌بانان جاجرم پلنگ را از محاصره سگ‌های گله نجات دادند

مدیر حفاظت محیط زیست جاجرم گفت: محیط بانان این شهرستان خراسان شمالی یک قلاده پلنگ را که در ارتفاعات کوه بهار به محاصره سگ‌های گله درآمده بود، نجات دادند.

احمد صفرزاده روز جمعه در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: گزارش حمله پلنگ به گله گوسفندان در ارتفاعات کوه بهار، توسط مردم روستای قرجه رباط شهرستان جاجرم گزارش شد و بلافاصله اکیپی از محیط‌بانان و همیاران به محل اعزام شدند.

مدیر حفاظت محیط زیست جاجرم افزود: پلنگ لاشه گوسفندی را بالای درخت برده و سگ ها با محاصره کردن مانع فرار پلنگ شده بودند.

صفرزاده افزود: گروه مستقر در محل، با ترفند و تمهیداتی باعث جذب سگها به سمت خود شده و شرایط را برای نجات و راه گریز پلنگ فراهم کردند و این حیوان از محل متواری شد.

وی با اشاره به اینکه این دومین مورد از حمله پلنگ به دامداران این شهرستان است، درباره جبران خسارت های پلنگ به دامداران گفت: بخشی از خسارت های وارد شده به دامداران جبران می شود اما با این وجوه معمولا با تاخیر پرداخت می شود.
وی با اشاره به انتشار اخبار از طرف نیروی انتظامی مبنی بر حمله پلنگ به گوسفندان در گرمه و تلف شدن چند راس از دام ها گفت: بر اساس اعلام مدیر حفاظت محیط زیست شهرستان گرمه، حیوانی که به آغل حمله کرده، پلنگ نبوده بلکه گرگ بوده است.
صفرزاده تصریح کرد: پلنگ معمولا برای دست یافتن به طعمه یک دام را شکار می کند اما تلف شدن این تعداد دام در آغل حاکی از این است که این دام ها مورد حمله گرگ واقع شده اند.
وی گفت: بعضا نیروی انتظامی در ارائه گزارش حمله وحوش به دام به گفته افراد محلی استناد می کند این درحالی است که افراد حیوان حمله کننده را مشاهده نکرده و گمان کرده اند که دام مورد حمله پلنگ واقع شده است.

ادامه مطلب  اجرای طرح کاداستر در اراضی ملی و منابع طبیعی جاجرم خراسان شمالی

مدیر حفاظت محیط زیست جاجرم تاکید کرد: مرجع تشخیص برای اینکه دام مورد حمله چه گونه ای از وحوش واقع شده حفاظت محیط زیست است.

در خراسان شمالی ۶۵ گونه پستاندار از ۱۹۷ گونه موجود در کشور زیست دارد و ۱۴۱ گونه پرنده از ۵۳۲ گونه موجود در کشور، ۶۸ خزنده از ۲۲۸ گونه موجود کشور، چهار گونه خزنده دوزیست از ۲۰ گونه موجود و هشت گونه ماهی و آبزی از مجموع ۱۶۰ گونه آبزی موجود در کشور زیست می کنند که برخی از این گونه ها نظیر یوزپلنگ، بالابان، هوبره، کبک دری و کرکس مصری در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در رده‌های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.

اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی مناطق حفاظت شده و پارک های ملی سالوک، ساریگل و ضامن آهو، مناطق حفاظت شده قرخود، گلول، سرانی و پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم را که محل زیست پلنگ ها می باشد، با گستره ۱۹۴ هزار و ۱۴۱ هکتار مدیریت می کند.