عبدالله یوسفی

مجتمع گردشگری و صنعتی در شمالشرق بجنورد احداث می‌شود

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: مجتمع گردشگری و صنعتی در ۶۵۰ هکتار از اراضی شمال شرق بجنورد با سرمایه گذاری ۱۲۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم احداث می‌شود.

عبدالله یوسفی روز چهارشنبه به خبرنگاران اظهار داشت: فاز اول این طرح با احداث ۲۰۰ هکتار از اراضی دیم به کاشت توتستان اختصاص دارد و در فازهای بعد نیز مجتمع گردشگری و کارخانه تولید کاغذ احداث می شود.

وی تصریح کرد: این طرح در اراضی دیم شمالشرق بجنورد و پشت کوه های باباموسی اجرا و آبیاری این طرح نیز بعد از پنج کیلومتر لوله کشی از پساب بجنورد تامین می شود.

یوسفی با بیان اینکه این طرح سالانه به پنج هزار متر مکعب پساب فاضلاب نیاز دارد، افزود: شهرستان بجنورد سالانه هفت میلیون متر مکعب پساب تولید می کند که بدون هیچ‌گونه بهره برداری در جوهای پایین دست هدر می رود و استفاده این میزان از مصرف پساب در این طرح بسیار ناچیز است.

وی ادامه داد: اجرای این حجم درختکاری در اراضی شمال شرق بجنورد علاوه بر اشتغالزایی، موجب ایجاد فضای سبز و گردشگری می شود و این شهر ۲۳۰ هزار نفری را از ورود ریزگردهای فصلی مصون می کند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه کارگروه ملی مرجع رسیدگی به تخصیص پساب در تمامی شهرستان ها است، افزود: بر اساس قانون پساب فاضلاب به طرح های کشاورزی تعلق نمی گیرد و از آنجایی که این طرح شامل صنعت و گردشگری نیز می شود و طبق رایزنی های انجام شده این مقدار از پساب به این طرح تعلق می گیرد.

خراسان شمالی در شمالشرق کشور واقع شده و دارای ۸۶۳ هزار نفرجمعیت است.

ادامه مطلب  خشکسالی ۳۵ درصد محصولات باغی خراسان شمالی را کاهش داد