علی مستوفیان

فاز چهارم مرمت بنای تاریخی مقبره شهدای بجنورد به پایان رسید

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی گفت: فاز چهارم مرمت بنای تاریخی مقبره شهدای بجنورد از محل اعتبارات سال گذشته، تکمیل و به پایان رسید.

علی مستوفیان در گفت و گویی، اظهار کرد: با توجه به اهمیت مجموعه، موضوع حفظ و احیای آن در دستور کار معاونت میراث فرهنگی استان قرار گرفت و از محل اعتبارات سال۹۹، عملیات اجرایی آن آغاز شد.

وی با تأکید بر اینکه مرمت و فضاسازی این بنای تاریخی تأثیر زیادی بر محیط آن منطقه و تحولی در فرآیند اجتماعی آنجا دارد، عنوان کرد: بیش از یک سال این اداره‌کل، تلاش و پیگیری کرد تا مجوز مرمت این بنای تاریخی از ارتش اخذ شود.

مستوفیان با اشاره به اینکه مالکیت بنای مقبره شهدا در اختیار ارتش است، تصریح کرد: خوشبختانه با پیگیری‌های انجام‌شده، مرمت این اثر تاریخی با اولویت بازسازی تزئینات آجری بدنه بیرونی آن آغاز شد و همچنین به‌منظور کاهش آسیب‌های احتمالی، ساماندهی محوطه بنا، تعمیر درب ورودی و پنجره‌ها با اعتباری بالغ‌بر یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال به پایان رسید.

مقبره شهدا یکی از بناهای تاریخی در شهر بجنورد است در یکی از مناطق حواشی شهر قرار دارد.

بنای مقبره شهدا نمونه برجسته‌ای از آثار معماری دوره پهلوی اول در بجنورد است که در مرکز باغی در شمال بجنورد و برای بزرگداشت تعدادی از سربازان و افسران کشته‌شده در واقعه لهاک خان، ساخته شده است.

در این مقبره پیکر سه تن از شهدا که علیه لشگر کشی لهاک خان به شرق کشور مقابله کرده و به شهادت رسیده بودند به خاک سپرده شده است.

سال هاست که این بنای تاریخی در حاشیه خیابان ۳۲ متری خاک می خورد با محوطه ای بهم ریخته و به جای اینکه چشم ببینده را به تماشای خودش ترغیب کند حسرتی در دل باقی می گذارد که به علت وجود برخی از ممانعت ها در یک گوشه از شهر مهجور باقی مانده است.

ادامه مطلب  ۴۰ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال بجنورد واکسینه شدند

این بنای تاریخی به شماره ۹۲۴۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.