تاریخ: ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۹
1

علامت سئوال مردم خراسان شمالی در مقابل «کارآمدی شوراها» / آیا انتخابات ۱۴۰۰ مشکل را حل می‌کند؟

گروه استان‌ها-کارآمدی شوراهای اسلامی شهر و روستا موضوعی است که این روزها در بوته نقد بسیاری از محافل قرار گرفته و نگاه حزبی و جناحی به پارلمان شهری از سویی و عدم حل مشکلات شهر از سوی دیگر این نهاد مدنی را به شدت به گوشه رینگ انتقادات کشانده است.به گزارش خبرگزاری تسنیم از  بجنورد٬  هر چند آمار ثبت‌نام کنندگان در انتخابات شوراهای اسلامی شهرهای خراسان شمالی در آخرین روز ثبت‌نامها به عدد ۷۰۱ نفر رسید اما این رقم باز هم از تعداد داوطلبان حضور در پارلمان شهری در سال ۱۳۹۶ کمتر است.

نگاهی به آمار ثبت‌نام کنندگان  

در سال ۱۳۹۶ برای انتخابات شوراهای اسلامی شهرهای استان خراسان شمالی ۷۲۲ نفر ثبت‌نام کرده بودند. بیشترین آمار داوطلبان سال ۹۶  مربوط به شهرستان بجنورد با ۱۱۴۲نفر داوطلب که  ۱۰۶ نفر در شوراهای شهر و ۷۴۹ نفر برای شوراهای روستا ثبت نام کردند. ۵۷نفر از زنان برای انتخابات شورای شهر و روستا در این شهرستان داوطلب شده بودند که ۳۵نفر برای شوراهای شهر و ۲۲ نفر برای شوراهای روستا ثبت نام کردند.

در ثبت نام اخیر برای ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر در شهرستان بجنورد ۱۷۹ نفر، شیروان ۱۲۸ نفر ، اسفراین ۹۷ نفر ، مانه و سملقان ۸۹ نفر، رازوجرگلان ۵۴ نفر، فاروج ۴۰ نفر، جاجرم ۶۸ نفر و گرمه ۴۶ نفر ثبت نام کردند.

رجائی نیا دبیر ستاد انتخابات استان خراسان شمالی با ارائه آماری از میزان داوطلبان انتخابات شوراها در استان٬ اظهار داشت: به تفکیک شغلی فرهنگی ۹۶ نفر، پزشک ۵ نفر، کشاورز ۳۵ نفر، کارمند ۱۹۸ نفر، استاد دانشگاه ۱۷ نفر، بازنشسته ۶۸ نفر، روحانی ۴ نفر، نظامی ۲ نفر، وکیل ۶ نفر، آزاد ۱۸۲ نفر، بیکار ۱۲ نفر و سایر ۷۶ نفر ثبت نام کرده اند.

وی گفت: ۱۲۸ کرسی برای انتخابات شورای اسلامی شهرهای استان وجود دارد که برای هر کرسی بطور متوسط ۵/۴ نفر رقابت می‌کنند.

با احتساب آمار داوطلبان در انتخابات سال ۹۶٬ عدد رقابت برای هر کرسی حدود ۵.۶ نفر بود که نسبت به امسال نشانگر رغبت کمتر افراد به این انتخابات است. البته نکته قابل تامل اینجاست که تا روز پایانی ثبت‌نام‌ها٬ فقط نیمی از این تعداد ثبت نام کرده بودند و این هم نشانی دیگر از بی رغبتی برای حضور در این انتخابات بود.

 عملکرد شوراهای اسلامی در ترازوی نگاه مردم 

کارآمدی شوراهای اسلامی شهر و روستا موضوعی است که این روزها در بوته نقد بسیاری از محافل قرار گرفته است. نگاه حزبی و جناحی به پارلمان شهری از سویی و عدم حل مشکلات شهر از سوی دیگر این نهاد مدنی شهری را به شدت به گوشه رینگ انتقادات کشانده است.

در نگاهی اجرایی تر٬ برخی از تخلفات اعضای شورای اسلامی در شهرها و روستاهای کوچک و بزرگ٬ مردم را نسبت به پاکدستی این نهاد بدبین کرده و بسیاری معتقدند اگر وضعیت در ششمین دوره هم به همین منوال باشد٬ نگاه منتقدانه به شورا ادامه داشته و دیگر مردم این ساز و کار به عنوان پارلمان تصمیمات شهری نمی‌شناسند و قبول ندارند.

به عنوان مثال در شهر بجنورد به عنوان مرکز استان خراسان شمالی٬گزار‌ه‌های متعددی نظیر نهضت آسفالت، جذب سرمایه‌گذار، توسعه پارک باباامان و کارخانه کمپوست بخشی از وعده‌هایی است که روزی داوطلبان انتخابات شوراها٬ با نقش بستن‌ آن‌ها بر روزنامه‌ها و سایت‌های خبری کام مردم بجنورد را برای ماه‌ها با این امید که شاهد رشد شهر خود خواهند بود را شیرین کرد اما امروز باید گفت هیچگونه پیشرفتی در اکثر این پروژه‌ها شکل نگرفته است.

کمبود فضای سبز شهری و پارک‌‌ها نقیصه‌ای است که شهردار سابق و شورای شهر بجنورد تاکنون باوجود قول‌های مکرر از سوی مدیران شهرداری بجنورد مرتفع نشده است. همچنین احداث پارک بانوان یکی از مطالبات چندین و چند ساله بانوان شهرستان بجنورد است که متاسفانه هنوز محقق نشده است.

هادی رستم پور معاون ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان شمالی نیز به این موضوع ورود کرد و اظهار داشت: به‌طور مکتوب و رسمی از شهرداری بجنورد خواسته‌شده تا پیش‌ از ورود به فصل تابستان محل مناسب و پارکی را برای استفاده بانوان در ورزش دوچرخه‌سواری آماده و تجهیز کند٬ تا شاهد برخی اقدامات خلاف مسائل شرعی و قانونی در سطح جامعه نباشیم و از طرف دیگر مقابل ورزش بانوان نیز گرفته نشود.

 بی انضباطی مالی شورا و شهرداری‌ها 

یکی دیگر از عوامل ناامیدی مردم به نهاد شهری شوراها٬ وجود بی‌انضباطی‌های متعدد مالی در شهرداری‌ها است. به عنوان مثال٬  با وجود کمبود منابع مالی شهرداری بجنورد حتی هزینه‌های هنگفت برای اجرای طرح‌های مطالعاتی در خصوص توسعه پارک‌هایی نظیر بابا‌امان صورت گرفته اما سرانجام آن‌ها مشخص نیست.

سید محسن موسوی رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر بجنورد با اشاره به طرح‌های مطالعاتی انجام شده در خصوص توسعه پارک باباامان به عنوان یک منطقه نمونه گردشگری اظهار داشت: علی‌رغم پرداخت هزینه‌های مشاوره به جهت طرح‌های مطالعاتی پارک باباامان نه‌تنها توسعه در این پارک شکل نگرفته بلکه صرفاً این باباامان به یک فضای تفریحی در قالب بوستان تبدیل شده است.

وی از پرداخت ۱۳۰ میلیون تومان به شرکت مطالعاتی زیست کاوش که فعالیت خود را از سال ۸۳ به منظور طرح توسعه پارک باباامان آغاز کرده است خبر داد و افزود: اگر شهردار وقت بجنورد قصد اجرای طرح مطالعاتی را نداشته چرا مبالغ هنگفتی را از بودجه شهرداری که از منابع مردم است به مشاور پرداخت کرده است.

موسوی با تاکید بر اینکه پارک باباامان به عنوان منطقه نمونه گردشگری مصوبه هیئت دولت را دارد گفت: باید با نگاه درآمد پایدار به این‌گونه طرح‌های توسعه‌ای نگاه کرد. علی‌رغم اینکه معتقد هستیم شهرداری با محدودیت منابع مالی مواجه است اما چرا طرح‌هایی نظیر هفت پرگار و زیست کاوش که برایشان مطالعه شده٬ هم‌اکنون در قفسه‌های شهرداری خاک می‌خورد و عملیاتی نمی‌شود.

 تخلفات مالی و قضائی برخی از اعضای شورا 

بر اساس آنچه در ۴ سال گذشته از منابع قضائی و رسیدگی کننده به تخلفات مالی و اجرایی شوراهای اسلامی شهر و روستا به گوش رسید٬ میزان تخلفات و شمار آنان در پنجمین دوره شوراهای اسلامی رشدی فزاینده داشت.

محمد وحیدی نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی چندی پیش با اعلام این خبر که یکی از اعضای شورای اسلامی شهر بجنورد به دلیل تخلفات گسترده به صورت مادام العمر از حضور در انتخابات شوراها منع شده است٬ گفت: وی تخلفات گسترده‌ای داشت و در هیئت رسیدگی به تخلفات و داوری٬ همه اعضا بر این حکم صحه گذاشتند.

هم‌چنین چندی پیش تخلفات مالی اعضای شورای اسلامی یکی از شهرهای کوچک استان خراسان شمالی نیز منجر به دستگیری موقت ۳ عضو این شورا و شهردار شهر شد که خبرها حاکی است پرونده قضائی این افراد همچنان مفتوح است.

برخی زد و بندهای مالی در نهاد شورای شهر در شهرهای مختلف استان نیز کار را به آنجا رسانده که برخی منابع از رد صلاحیت ۷۰ درصدی اعضای فعلی شورا در هیئت‌های اجرایی انتخابات خبر می‌دهند.

تمام آنچه گفته شد٬ بخشی از عواملی است که مردم را نسبت به کارآمدی درست پارلمان شهری بدین کرده است. پارلمانی که اگر به وظایف خود به درستی عمل می‌کرد٬ می‌توانست وضعیت شهرهای استان را تا حدی زیادی از محرومیت رهایی داده و شاخص زندگی شهروندی را در استان ارتقاء دهد. هم‌چنین عدم حضور چهره‌های نخبه و تاثیرگذار در فرایند داوطلبی این انتخابات نیز٬ مهر تاییدی دیگر بر نظریه ناکارآمدی شورای شهرهاست.

باید دید آیا با انتخابات ۱۴۰۰ و حضور چهره‌های جوان و جدید در مجموعه شوراهای اسلامی شهر و روستا٬ نگاه مردم به این مجموعه تغییر خواهد کرد یا هم‌چنان در شوراها بر پاشنه اختلافات سیاسی٬ تخلفات مالی و ناکارآمدی اجرایی می‌چرخد؟

انتهای پیام/۳۱۱/ش

منبع خبر «» است و خبرخوان عصر تو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 3547 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09194448235  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرخوان عصر تو مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
برچسب های :

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید