علیرضا علیخانی

طرح احداث ۱۵ نیروگاه برق خورشیدی در درگاه سرمایه گذاری خراسان شمالی بارگذاری شد

قائم مقام شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی گفت: بسته سرمایه گذاری احداث 15 نیروگاه تولید برق خورشیدی در درگاه سرمایه گذاری خراسان شمالی به منظور جذب سرمایه گذاران بارگذاری شد.

علیرضا علیخانی، قائم مقام شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی در گفت و گویی درباره احداث مزارع خورشیدی در استان اظهار کرد: در راستای افزایش تولید برق در شبکه سراسری برق، استان خراسان شمالی بسته سرمایه گذاری به منظور احداث و راه اندازی 15 نیروگاه تولید برق خورشیدی به میزان 300 مگاوات در درگاه سرمایه گذاری خراسان شمالی بارگذاری کرده است.

با این وجود، علیخانی تصریح کرد: قطعات احداث این مزارع خورشیدی تولید برق وارداتی است که امیدوار هستیم سرمایه گذار یا سرمایه گذاران خارجی پای کار آیند تا این مزارع تولید برق خورشیدی در استان ایجاد شوند.

قائم مقام شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی در بخش دیگری از سخن خود با اشاره به وجود نیروگاه برق و نیروگاه سیکل ترکیبی در شهرستان شیروان که تولیدات برق این دو نیروگاه به شبکه سراسری برق کشور تزریق می شوند، نیز اظهار کرد: سوخت اصلی این دو نیروگاه، گاز و سوخت های جایگزین آنها مازوت و گازوئیل هستند.

وی با اشاره به اینکه این دو نیروگاه در حال حاضر در حال ذخیره سازی سوخت های جایگزین خود هستند، تصریح کرد: بهای ذخیره سازی سوخت های جایگزین بسیار زیاد است.

علیخانی عنوان کرد: درصورتیکه شبکه انتقال گاز سراسری در نیمه دوم امسال با افت فشار و یا قطعی گاز مواجه شوند، این دو نیروگاه فقط تا 10 روز با ذخیره سازی سوخت جایگزین که انجام شده است، فعالیت خواهند داشت.

وی افزود: درصورتیکه تعداد روزهای قطعی گاز بیش از 10 روز بشود، تولید برق این دو نیروگاه نیز متوقف می شود.

قائم مقام شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی همچنین به فعالیت صنایع بزرگ نیز اشاره کرد و گفت: وزیر جدید نیرو اعلام کرده است که صنایع بزرگ باید نسبت به احداث نیروگاه های تولید برق سی اچ پی اقدام کنند و این در حالی است که سوخت آنها گاز و مازوت است و سی اچ پی ها نمی توانند صنایع بزرگ را از شبکه سراسری برق بی نیاز کنند.

ادامه مطلب  تعداد ۱۲۰ دستگاه پنل خورشیدی به عشایر شیروان تحویل داده شد

علیخانی خاطر نشان کرد: نیروگاه های کوچک مقیاس پست برق نیز فقط در حد تامین برق اضطراری در مواقع قطعی برق مجتمع های صنعتی پاسخگو هستند.