عقیل مجردی :

شناسایی ۸۰ اثر تاریخی در شهرستان مرزی رازوجرگلان خراسان شمالی

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری رازوجرگلان گفت: تاکنون ۸۰ اثر تاریخی در این شهرستان مرزی خراسان شمالی شناسایی شده است که بیشتر آن مربوط به آثار ملموس است.

عقیل مجردی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: از این تعداد تنها ۳۷ اثر تاریخی که شامل میراث ملموس، ناملموس و میراث طبیعی است به ثبت ملی رسیده است.

وی افزود: در این میان درخت سرو کهنسال شهر راز در بخش مرکزی، با عمر تقریبی ۸۰۰ سال، تنها میراث طبیعی ثبت شده در آثارملی است.

مجردی با اشاره به زیان های کرونا به مراکز بومگردی شهرستان، خاطرنشان کرد: هر سال به طور میانگین هر یک از بومگردی های شهرستان پذیرای ۵۰۰ گردشگر داخلی و خارجی بودند ولی با شیوع کرونا و محدودیت های کرونایی امسال آمار گردشگرانی که در هر یک از بومگردی ها اقامت داشتند به ۲۰۰ نفر هم نرسید.

وی افزود: اما در این بین، محدودیت های کرونایی میزان حفاری های غیرمجاز را در این شهرستان مرزی را بسیار کاهش داده است به گونه ای که از ابتدای سال جاری تاکنون تنها ۲ دستگاه فلزیاب کشف شده است.

این در حالی است که در ۶ ماه نخست سال گذشته هفت مورد حفاری غیرمجاز کشف و پنج نفر نیز در این خصوص دستگیر شده بودند.

وی با تاکید بر لزوم همکاری نهادهای اجتماعی و مردمی در حفاظت از میراث فرهنگی شهرستان، گفت: فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی در مورد لزوم حفاظت از آثار تاریخی در اولویت اقدامات اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان شمالی قرار دارد.

بقعه شاهزاده نبی غلامان، مجموعه تاریخی راز، ارگ تاریخی آلمادوشن، تپه ارگ بالا، محوطه تاریخی راستقان، بقعه سید بزرگ از جمله جاذبه‌های تاریخی این شهرستان است.

تاکنون ۶۴۲ میراث خراسان شمالی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که از این تعداد، ۵۰۹ اثر تاریخی، ۴۴ اثر طبیعی، ۷۵ اثر ناملموس و ۱۴ اثر منقول تاریخی است.

ادامه مطلب  سایت موزه فضای باز در محوطه تاریخی ریوی مانه و سملقان ایجاد می‌شود

یکهزار و ۲۰۰ اثر تاریخی و طبیعی در خراسان شمالی شناسایی شده است.

شهرستان مرزی راز و جرگلان ۷۰ هزار نفر جمعیت دارد و مرکز آن شهر راز در ۱۲۰ کیلومتری شمال بجنورد واقع است.