حجت‌الاسلام والمسلمین نوری

شناخت و شناساندن مهدویت به جامعه تکلیف شرعی همگانی است

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی گفت: فهم و فهماندن مقامات معنوی و معرفتی امام عصر(عج) به اقشار مردم نیاز به تبیین و تلاش مستمر به‌ویژه از سوی نخبگان جامعه دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رضا نوری، نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی و امام‌جمعه بجنورد، امروز در نشست شورای سیاست‌گذاری، هماهنگی و پشتیبانی فعالیت‌های مهدوی خراسان شمالی، بر جد و جهد همگانی برای ترویج و تبیین گفتمان مهدویت در جامعه تأکید کرد.

وی اظهار کرد: فهم و شناخت امام عصر (عج) و شناساندن ایشان به جامعه برای ما تکلیف شرعی است؛ زیرا «مَنْ ماتَ وَ لَمْ یعْرِفْ إمامَ زَمانِهِ مَاتَ مِیتَهً جَاهِلِیه»؛ یعنی هر کس بمیرد و امام زمانش را نشناخته باشد، به مرگ جاهلی مرده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری با بیان اینکه شناخت به معنای فهم مقامات و اعتراف به مقامات معنوی و معرفتی امام ازجمله توانایی شفا، شفاعت و … است، تصریح کرد: فهم امام و فهماندن این مقامات به جامعه نیاز به تبیین و تلاش مستمر به‌ویژه از سوی نخبگان اجتماع دارد.

رییس بنیاد مهدویت خراسان شمالی خاطرنشان کرد: بر این اساس همه ما در وهله نخست به‌عنوان فرد حقیقی مکلف به شناخت امام عصر (عج) بوده و در مرحله بعد به‌عنوان شخص حقوقی مکلف به شناساندن امام به جامعه هستیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در نظام اسلامی مشروعیت همه ساختارها و نهادهای حکومت از قِبَل امام زمان (عج) است، اظهار کرد: مشروعیت نظام جمهوری اسلامی و ساختارهای سیاسی و اداری موجود در آن به ولی‌فقیه برمی‌گردد و مشروعیت ولی‌فقیه نیز به امام زمان (عج) بازمی‌گردد؛ زیرا امام زمان (عج) در ادامه سلسله بحث نبوت و امامت، نواب خاص و عام را مشخص کرده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری ادامه داد: بر این اساس اگر مشروعیت نشئت‌گرفته از امام عصر (عج) نباشد هیچ‌کدام از ما و ساختارها و قوانین کشور مشروعیت نمی‌یابد و وقتی از این زاویه به موضوع نگاه کنیم اهمیت بحث مهدویت برای ما بیشتر جلوه می‌کند.

ادامه مطلب  پارک دانشجو بجنورد بالاخره تاییدیه استاندارد را گرفت

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بنیاد مهدویت نهادی غیردولتی و فاقد بودجه مصوب است، گفت: به همین دلیل انتظار می‌رود افراد حقیقی و نهادهای مختلف فرهنگی و مذهبی به مدد بنیاد مهدویت آمده تا این گفتمان بیش‌ازپیش در فضای جامعه تبیین و ترویج شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری با تأکید بر اینکه همه برای تبیین و ترویج فرهنگ مهدویت وظیفه داریم؛ ازاین‌رو باید با انگیزه بیشتر و قوی‌تر بنیاد مهدویت را یاری کنیم، افزود: هدف از فعالیت این بنیاد احیای فرهنگ مهدوی در جامعه و جهانی‌سازی مهدویت است؛ زیرا اگرچه همه دنیا به دنبال منجی هستند؛ اما لازم است این گفتمان از جانب جمهوری اسلامی به دنیا عرضه و غالب شود که تحقق این مهم نیز نیازمند فعالیت بیشتر و گسترده‌تر است.