محمود نظام دوست

شمش سنگین ۹۵ تن فولادی در مجتمع صنعتی اسفراین ریخته‌گری شد

معاون مهندسی و کیفیت مجتمع صنعتی اسفراین گفت: تولید شمش فوق سنگین ۹۵ تُن با استفاده از کوکیل یکپارچه و به روش ریخته‌گری دو پاتیله برای نخستین بار در کشور به همت متخصصان داخلی و با بکارگیری دانش روز فولادسازی در این مجتمع ریخته گری شد.

محمود نظام دوست اظهار داشت: در تولید این شمش به منظور ارتقای توان تکنولوژیکی مجتمع و برای اولین بار در ایران پس از شبیه سازی و طراحی کوکیل و متعلقات، تمامی مراحل مدلسازی، قالب گیری، ریخته گری و در نهایت ماشین کاری و عملیات حرارتی آنها در مجتمع صنعتی اسفراین انجام شده است.

معاون مهندسی و کیفیت مجتمع صنعتی اسفراین افزود: در این روش به منظور ارتقای کیفی هرچه بیشتر شمش تولیدی، برای اولین بار در طی فرایند ریخته گری، دمش آرگون از طریق پرژین پلاک به داخل پاتیل شماره ۲ انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: پس از رعایت ملزومات فولادسازی و متالورژی ثانویه با توجه به اینکه ظرفیت کوره و پاتیل‌های مجتمع ۵۰ تنی است در این روش از تکنیک دو پاتیله یا ریخته گری تحت خلاء(VSD) استفاده کردیم که کاری بسیار ارزشمند است و کارشناسان و مهندسان این مجتمع تمامی مراحل ساخت و طراحی قالب چدنی را انجام دادند.

معاون مهندسی و کیفیت مجتمع صنعتی اسفراین با بیان اینکه در گذشته نیز شمش فوق سنگین ۱۱۰ تن در مجتمع صنعتی اسفراین با استفاده از کوکیل دو تکه و دارای expantion تولید شده است افزود: مزیت روش جدید استفاده از کوکیل یکپارچه است که این روش باعث ارتقای کیفی هرچه بیشتر شمش تولیدی می شود.

وی تصریح کرد: با توجه به نیازمندی کشور به قطعات حجیم مورد استفاده در صنایع استراتژیک و همچنین با رویکرد متنوع سازی سبد محصولات مجتمع، برنامه تولید شمش ۹۵ تنی در دستور تولید این مجتمع عظیم صنعتی قرار گرفت.

نظام دوست افزود: تولید این شمش، نقطه عطفی در صنعت فولادسازی و شمش ریزی قطعات سنگین در کشور خواهد بود و نیاز صنایع بزرگ کشور به واردات محصولات استراتژیک در صنایع مختلف خصوصاً در شرایط تحریم موجود برطرف و از خروج مقدار قابل توجهی ارز جلوگیری خواهد شد.

ادامه مطلب  کرونا هزینه درمان بیمه سلامت خراسان شمالی را ۱۸ درصد افزایش داد

مجتمع صنعتی فولاد اسفراین از شرکت های زیر پوشش سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و بزرگترین تولید کننده قطعات و مقاطع فولاد آلیاژی در خاورمیانه است که امکان ساخت بیش از ۱۴۰ گرید فولاد آلیاژی را دارد.

این مجتمع عظیم صنعتی به عنوان بزرگترین تولید کننده قطعات و مقاطع فورج و ریخته گری سنگین و فوق سنگین فولاد آلیاژی، با داشتن متخصصان توانمند و فناوری پیشرفته، توانایی رفع نیازهای راهبردی صنایع کشور در بخش های نفت و گاز، نیروگاهی، کشتی سازی و ماشین سازی، ریلی و صنایع معدن و فولاد را دارد.

شهرستان ۱۲۰ هزار نفری اسفراین در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد با دارابودن صنایع بزرگ فولاد و لوله گستر قطب صنعتی خراسان شمالی محسوب می شود.