علی مستوفیان

سایت موزه فضای باز در محوطه تاریخی ریوی مانه و سملقان ایجاد می‌شود

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی با بیان اینکه تا کنون هشت فصل فعالیت‌های باستان‌شناسی در ریوی انجام شده، گفت: ایجاد سایت موزه فضای باز در راستای رشد صنعت گردشگری استان از جمله اهداف ما برای آینده این محوطه تاریخی است.

علی مستوفیان در گفت و گویی، اظهار کرد: اهمیت محوطه ریوی در این است که وسعت آن در دوران هخامنشی به بیش از ۱۱۰ هکتار رسیده و به نظر می رسد یکی از شهرهای مهم دوران هخامنشی در شمال شرق کشور بوده است.

وی افزود: تاکنون هشت فصل فعالیت‌های باستان‌شناسی در محوطه تاریخی ریوی انجام شده که دو فصل آن توسط کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری استان بود و شش فصل آن به‌صورت مشترک با همکاری موسسه باستان‌شناسی آلمان انجام شد.

مستوفیان تصریح کرد: در روند این کاوش‌ها، نتایج چشمگیری از وجود یک محوطه تاریخی بزرگ به دست آمد که از حدود ۹۰۰ سال پیش از میلاد تا اواخر دوران ساسانی، حدود ۱۵۰۰ سال تداوم استقراری داشته است.

وی عنوان کرد: شناسایی و معرفی فرهنگ های تاریخی منطقه شمال شرق کشور، ساماندهی و ایجاد سایت موزه فضای باز در محوطه تاریخی ریوی در راستای رشد صنعت گردشگری استان، فراهم آوردن زمینه مناسب برای تعاملات بین‌المللی علمی و فرهنگی و… از جمله اهداف فعالیت‌های باستان‌شناسی در محوطه تاریخی ریوی است.

این مقام مسئول گفت: ریوی یکی از مهم‌ترین محوطه‌های دوران تاریخی شمال شرق کشور است که پژوهش‌های باستان‌شناسی هدفمند در آن می‌تواند موجب ارتقاء شناخت ما از هویت تاریخی منطقه و رشد صنعت گردشگری در استان شود.

ادامه مطلب  توزیع ناعادلانه نیروها عامل کمبود پزشک در برخی مناطق کشور است