عبدالله یوسفی :

خشکسالی ۳۵ درصد محصولات باغی خراسان شمالی را کاهش داد

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: برداشت ۲۱۵ هزار تن میوه در سال زراعی جاری از باغات استان برآورد می شود که این میزان تولید بدلیل خشکسالی به نسبت سال زراعی گذشته ۳۵ درصد کاهش دارد.

عبدالله یوسفی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران گستره باغ های استان را ۴۸ هزار و ۴۹۳ هکتار عنوان کرد و اظهار داشت: ۲۶ گونه باغی در این سطح کاشت و سالانه در حدود ۳۰۰ هزار تن محصول باغی برداشت می شود که امسال خشکسالی موجب کاهش برداشت محصولات باغداران شد.

وی تصریح کرد: علاوه بر خشکسالی، سرما زدگی دیر رس بهاره نیز برخی از سردرختی ها از جمله زردآلو، بادام و گردو را با کاهش محصول مواجه کرد، ضمن اینکه سال گذشته ۲۰ هزار تن محصول استراتژیک زعفران در استان برداشت شد که پیش بینی می شود برداشت این محصول نیز متاثر از خشکسالی کاهش یابد.

یوسفی اصلاح باغ های درجه ۲ و جایگزینی باغ درجه سه را از مهم‌ترین برنامه های حوزه باغبانی دانست و افزود: این طرح با اهداف بهبود کمی و کیفی تولید باغی و رعایت الگوی کشت متناسب با اقلیم و ایجاد اشتغال انجام می شود.

کاهش ۴۶ درصدی بارش از ابتدای سال زراعی تا امروز نسبت به آمار بلند مدت موجب شد تا ۸۲ درصد از مساحت خراسان شمالی درگیر خشکسالی باشد و روند در ۱۴ درصد مساحت استانی استان حادتر است.

میزان خسارت ناشی از پدیده خشکسالی و کاهش بارندگی در این استان در بخش های مختلف تاکنون هشت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

بر اساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی استان، خسارت های ناشی از خشکسالی بیش از ۱۱۰ هزار هکتار از زمین های کشاورزی را درگیر کرده و سیل امسال هم به بیش از ۱۰۰ هزار هکتار زمین زراعی و باغی استان خسارت وارد کرده است.

ادامه مطلب  کشاورزان خراسان شمالی دغدغه ای بابت فروش پنبه نخواهند داشت

سهم بخش کشاورزی استان ۱.۱ درصد از تولید ناخالص بخش کشاورزی کشور را تشکیل می دهد که از ۵۹‬ نوع محصول تولیدی بخش کشاورزی این استان ۲۶ گونه آن باغی است.

از مجموع محصولات تولیدی استان ۱۶۳ هزار تن مربوط به محصول انگور است بعد از این محصول بیشترین تولیدات مربوط به سیب و گیلاس رتبه های کشوری این محصولات به ترتیب هفت، ۱۲ و ۱۵ است، همچنین این استان در تولید گلابی، آلو و انواع گیاهان دارویی در سطح کشور به ترتیب در جایگاه هشت، ۱۶ و ۲۱ کشوری قرار دارد.

زیتون، بادام، پسته، آلبالو، هلو، شلیل، شفت آلو، انجیر، انار، شاه‌توت، به، سنجد و گوجه سبز از دیگر تولیدات باغی استان است.

سطح اراضی کشاورزی و بایر خراسان شمالی ۴۰۰ هزار هکتار و کل اراضی استان ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار است که اکنون ۱۳ درصد از این سطح به بخش کشاورزی اختصاص دارد و ۸۷ درصد نیز اراضی غیرکشاورزی است.

۴۴ درصد جمعیت ۸۶۳ هزار نفری این استان در نواحی روستایی سکونت دارند.