جلیل رمضانی

خرید توافقی، قیمت انگور را در خراسان شمالی بالا کشاند

رئیس تعاون روستایی خراسان شمالی گفت: خرید توافقی قیمت انگور را در این استان بالا کشاند.

جلیل رمضانی در گفت و گویی، افزود: از آنجاییکه سرمای زیادی طی سال جاری در این استان حادث نشد، میزان تولید انگور در استان افزایش یافت اما به علت خشکسالی شدید کیفیت انگور کاهش یافت.

وی ادامه داد: بطوریکه وضعیت کیفیت انگور تا جایی پیش رفت که ۷۰ درصد از تولیدات تاکداران باید به سمت صنعتی شدن پیش می رفت و چندان قابلیت انبار کردن و یا تازه خوری را نداشت.

رمضانی اظهارکرد: به منظور جلوگیری از بروز خسارت به کشاورزان به علت کاهش احتمالی قیمت این محصول، تعاون روستایی اقدام به خرید توافقی انگور کرد.

وی تصریح کرد: در همین راستا با کارخانه کنسانتره و آبمیوه گیری شاهد که متعلق به شبکه تعاون روستایی است، منعقد شد تا انگورهای خریداری شده به این کارخانه ارسال شود.

این مقام مسئول بیان کرد: برای خرید انگور دو مرکز خرید در منطقه بدرانلو در شهرستان بجنورد و منطقه قاضی در شهرستان مانه و سملقان منعقد شد تا تاکداران انگورهای خود را تحویل این مراکز خرید بدهند.

وی تاکیدکرد: تا قبل از راه اندازی این مراکز خرید، انگورهای خریداری شده توسط واسطه ها با قیمت دو هزار و ۴۰۰ تومان بوده اما با ورود تعاون روستایی استان، خرید انگور در منطقه رقابتی شد و قیمت این محصول تا سه هزار و ۱۰۰ تومان رسید.

رئیس تعاون روستایی خراسان شمالی گفت: تعاون روستایی استان انگورهای تولیدی باغداران را تا قیمت سه هزار تومان خریداری کرد و هنوز خرید این محصول دامه دارد و مراکز خرید فعال هستند.

به گفته وی ببشتر انگور خریداری شده از نوع کلاهداری بوده است.

ادامه مطلب  آغاز خرید توافقی انگور توسط تعاون روستایی خراسان شمالی

سطح زیرکشت باغات انگور در خراسان شمالی ۱۸۰ هزار هکتار است و پیش بینی می شود در سال جاری ۱۱۵ هزار تن انگور از تاکستان های استان برداشت شود.

خراسان شمالی در تولید انگور جایگاه پنجم و گاهی ششم را دارد؛ ۵۰ درصد از باغات انگور این استان دیم هستند و بیشتر انگورهایی که بازارپسندی خود را از دست داده اند در باغات دیم هستند.