تاریخ: ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۵
1

خراسان شمالی در پیچ تند موج چهارم کرونا

بجنورد-ایرنا- استان خراسان شمالی که حدود سه ماه روزهای کم خطری را از لحاظ آلودگی ویروس کرونا با قرارگیری در وضعیت زرد و آبی پشت سر گذاشت، در روزهای اخیر با شیب تند آمار بیماران کرونایی وارد فاز چهارم همه گیری این ویروس و بیماری کووید ۱۹ شد.به گزارش خبرنگار ایرنا، براساس آخرین ارزیابی سامانه ماسک وابسته به وزارت بهداشت و درمان که ۱۸ فروردین ماه  منتشر شد، از هشت شهرستان استان خراسان شمالی سه شهرستان بجنورد، شیروان و اسفراین که بیش از دو سوم جمعیت ۸۶۳ هزار نفری استان را در خود جای دادند، از رنگ نارنجی به وضعیت قرمز و شهرستان های جاجرم، فاروج و گرمه از زرد به نارنجی و شهرستان های مانه و سملقان و راز و جرگلان نیز از وضعیت آبی به زرد تغییر رنگ دادند.
احتمال قرمز شدن استان زیر سایه عادی انگاری 
بررسی آمار بیماران بستری در بیمارستان های استان خراسان شمالی نشان می دهد که روند صعودی آمار بیماران مبتلا به ویروس کرونا که از یک هفته گذشته شروع شده بود ، در روزهای اخیر با شیب تندتری روند صعودی را طی می کند به گونه ای که در ۲۴ ساعت گذشته ۷۸ بیمار مبتلا به ویروس کووید ۱۹ که طبق پیش بینی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی تعدادی از آنها مشکوک به ویروس کرونا انگلیسی هستند در بیمارستان های تحت پوشش این دانشگاه بستری شدند و آمار بیماران مبتلا به کووید ۱۹ با احتساب بیمارستان های تحت پوشش دانشکده علوم پزشکی اسفراین به بیش از ۳۰۰ نفر رسید.

خراسان شمالی در پیچ تند موج چهارم کرونا

روند پرشتاب آمار بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در استان خراسان شمالی در روزهای اخیر که نسبت به هفته گذشته تا دو برابر رشد نشان می دهد، احتمال قرمز شدن رنگ کرونایی پنج شهرستان دیگر این استان در روزهای آینده وجود دارد و با این روند افزایشی آمار بیماران ، احتمال کمبود تخت های بیمارستانی  وجود دارد.
در این استان ۶۰۰ تخت بیمارستانی برای بیماران کرونایی پیش بینی شد و در چند روز اخیر حدود نیمی از این تخت های بیمارستانی در اشغال بیماران کووید ۱۹ قرار گرفت.
با وجود روند پرشتاب افزایش آمار بیماران بستری در بیمارستان های استان خراسان شمالی همچنان رعایت پروتکل های بهداشتی روند کاهشی خود را طی می کند به طوری که هم اکنون میانگین رعایت پروتکل های بهداشتی با افزایش رفتارهای عادی انگاری کرونایی به زیر ۷۰ درصد رسید و از این منظر نیز استان خراسان شمالی در وضعیت قرمز قرار  دارد  و به ناچار براساس مصوبه ستاد ملی و استانی کرونا تعطیلی ۱۰ روزه مشاغل سطح دو ، سه و چهار در این خطه شمالشرق کشور نیز با وجود نارضایتی کسبه و بازاریان اجرا و محدودیت های سفت و سخت نیز به مبادی ورودی و خروجی استان برگشت و آژیرهای قرمز کرونایی بار دیگر پس از مدت ها در شهرها به صدا در آمد.
دورهمی و عروسی متهم اصلی 
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان شمالی دورهمی های خانوادگی ، دید و بازدیدهای نوروزی و برگزاری جشن عروسی با کمترین سطح رعایت پروتکل های بهداشتی را دلیل اصلی اوج گیری مجدد ویروس کرونا و رسیدن استان به موج چهارم این ویروس اعلام کرد و گفت: بررسی ها نشان می دهد که اکثر بیمارانی که این روزها پایشان به  بیمارستان های استان باز شد در دور همی های خانوادگی و جشن های عروسی با سطح پایین رعایت پروتکل ها  به این ویروس مبتلا شدند.

خراسان شمالی در پیچ تند موج چهارم کرونا

دکتر سید احمد هاشمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : در موج چهارم ۶۰۰ تخت بیمارستانی برای بستری بیماران کرونایی در شهرستان های تحت پوشش این دانشگاه اختصاص داده شد که هم اکنون حدود نیمی از این تخت ها تحت اشغال این بیماران قرار دارد و احتمال افزایش آمار بیماران در روزهای آینده نیز وجود دارد و شاید بار دیگر شاهد برگشت غم انگیز  افزایش مرگ آمار بیماران کرونایی در بیمارستان های استان باشیم.
وی تنها راهکار مقابله با ویروس کرونا را کاهش ترددها ، رعایت پروتکل های بهداشتی شامل استفاده از ماسک، شستن مستمر دست ها، رعایت فاصله گذاری فیزیکی، پرهیز از ترددها و سفر غیر ضرور، عدم حضور در اجتماع بیان کرد و اظهارداشت : اگر روند عادی انگاری کرونایی در استان ادامه داشته باشد، قطعا روزهای سخت و دشواری را هم مردم و هم درمانگران ما در بیمارستان ها شاهد خواهند بود که خسارت های جانی و مالی آن بیش از حد تصور خواهد می رسد.
اجرای محدودیت ها در روستاها 
سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا استان خراسان شمالی گفت : باید محدودیت های الگوی رنگ بندی کرونایی در شهرستانی به مناطق روستایی تیز تعمیم داده شود و هر گونه بی توجهی به روستاها ، سطح آلودگی این مناطق را افزایش خواهد داد.
دکتر هاشمی افزایش آرام بیماران کرونایی در روستاها را ناشی از افزایش تردد خوش نشینان به این مناطق در تعطیلات نوروزی بیان کرد و اظهارداشت : دهیاران در روستا با اجرای محدودیت های کرونایی به خصوص وضعیت قرمز  و نارنجی در مناطق روستاهایی تحت پوشش از ورود افراد و خودروهای غیر بومی به این مناطق جلوگیری کنند تا سطح آلودگی به این مناطق کاهش یابد.
وی گفت : پیش بینی می شود با شروع فصل کشت محصولات کشاورزی و فرارسیدن ماه رمضان سطح تردد در روستاها نسبت به روزهای اخیر روند کاهشی به خود بگیرد و فرصتی فراهم می شود تا روند بیماری در این مناطق مدیریت و کنترل شود.
افزایش تست گیری 
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان شمالی گفت : با شتاب گیری روند صعودی آمار بیماران کرونایی در این استان، تست گیری نیز روند افزایشی به خود گرفت و با شناسایی کانون ویروس، تست گیری نیز در این مناطق افزایش خواهد یافت تا بتوانیم بیماران را سریع شناسایی و تحت درمان قرار دهیم.
 

خراسان شمالی در پیچ تند موج چهارم کرونا

دکتر هاشمی با اشاره به روند افزایشی آمار بیماران کووید ۱۹ در بیمارستان های استان خراسان شمالی احتمال افزایش بیماران جهشی کرونا انگلیسی را دور از انتظار ندانست و اظهارداشت : قطعا در روزهای آینده آمار بیماران مبتلا به ویروس جهشی انگلیسی نیز در استان روند افزایشی به  خود می گیرد و مشکلات استان  نیز بیشتر می شود  و  ما با افزایش تعداد تست به دنبال شناسایی سریع بیماران و اجرای برنامه درمانی برای آنها در مراکز درمانی هستیم تا بتوانیم بیماری را کنترل کنیم.
وی از مردم استان خواست تا در صورت مشاهده علایم مشکوک ویروس کرونا ضمن اجرای قرنطینه اجباری به بیمارستان ها و مراکز درمانی برای معالجه و انجام تست مراجعه کنند.
 چوب قانون بالای سر عادی انگاران کرونایی
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بجنورد با تاکید بر این که برگزاری هر نوع تجمع بدون رعایت پروتکل های بهداشتی ممنوع است گفت: تجمع ها به نوعی به مخاطره انداختن سلامت مردم و تهدید بهداشت است از این رو جرم محسوب می شود.

سیدجلال ایلالی اظهار داشت: در صورت مشاهده هر نوع اقدام که تهدید بهداشت باشد، مطابق قانون برخورد می شود و با روند افزایشی کنترل ها و محدودیت ها سلامت مردم  در اولویت قرار دارد و باید بدون تعارف با متخلفان برخورد می شود.

خراسان شمالی در پیچ تند موج چهارم کرونا

وی اضافه کرد : برگزاری تجمع و مراسم بدون رعایت پروتکل های بهداشتی جرم است و ما آمادگی داریم تا نسبت به تشکیل پرونده قضایی و رسیدگی به جرم اقدام شود.
ویروس کرونا نخستین بار اواخر اسفندماه سال ۹۸ با شناسایی یک بیمار کرونایی در شهرستان بجنورد مرکز استان خراسان شمالی شیوع یافت و این استان پس از پشت سر گذاشتن سه موج این ویروس تا بهمن ماه سال ۹۹  این بار با وقفه سه ماهه از چند روز گذشته  وارد موج چهارم این بیماری شد به گونه ای که هم اکنون حدود ۲۶۷ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در استان بستری و تحت درمان قرار دارند.
از ابتدای شیوع ویروس کرونا در خراسان شمالی تاکنون  ۵۵ هزار و ۷۳۷ مورد تست کووید در قالب طرح شهید سلیمانی انجام شد که تست ۷ هزارو ۳۲ نفر از این افراد در ابتلا به کرونا مثبت شد.

منبع خبر «» است و خبرخوان عصر تو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 3696 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09194448235  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرخوان عصر تو مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید