نارنج شاکری

حمایت جهاد دانشگاهی از فروش اینترنتی تولیدات مشاغل خانگی

یکی از پیشران‌های طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در خراسان شمالی گفت: جهاد دانشگاهی خراسان شمالی از فروش اینترنتی تولیدات مشاغل خانگی حمایت کرده است.

نارنج شاکری در گفت و گویی اظهار کرد: جهاد دانشگاهی درگاه اینترنتی را برای فروش تولیدات مشاغل خانگی راه اندازی کرده که نقش مهمی در فروش تولیدات فعالان مشاغل خانگی دارد.

وی اظهار کرد: تولیدات ما محصولاتی نظیر پارچه‌های متنوع، فرش و تابلو فرش است که تمامی آن‌ها در این درگاه اینترنتی بارگذاری شده و علاقه مندان می‌توانند برای خرید آن‌ها علاوه بر خرید حضوری به این درگاه مراجعه و اقدام به خرید کنند.

کاهش ۵۰ درصدی فروش محصولات

شاکری در خصوص مشکلات پیش روی کارگاه تولیدی خود نیز بیان کرد: شیوع ویروس کرونا طی حدود دو سال گذشته سبب کاهش ۵۰ درصدی فروش محصولات ما شده است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال درحال حاضر به صورت متوسط ماهانه ۵۰ متر گلیم و ۳۰ متر تابلو فرش گلیم تولید می‌کنیم و این در حالی است که پیش از شیوع بیماری کووید ۱۹، تولیدات ما دوبرابر این میزان بود.

این پیشران طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در خراسان شمالی گفت: تولیدات ما همچنان ادامه دارد اما به علت کاهش چشمگیر فروش، دپو می‌شود.

شاکری افزود: عدم برگزاری نمایشگاه صنایع دستی در تهران که آخرین مرتبه در بهمن ماه ۱۳۹۸ انجام شد نیز یکی دیگر از دلایل ایجاد مشکل در فروش محصولات ما به حساب می‌آید.

وی تصریح کرد: در گذشته، محصولات ما توسط تاجرهای کشور خریداری و به کشورهایی نظیر روسیه، آذربایجان و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌شد اما اکنون این اتفاق رخ نمی‌دهد و فروش خارجی نداریم.

وی با بیان اینکه به خاطر مشکلات اقتصادی پیش آمده مجبور به تعدیل حدود ۱۵ نیروی کار شدم، اظهار کرد: درحالی که باید تعداد نیروهای تعدیل شده بیشتر این‌ها می‌بود اما ترجیح دادم از سایر هزینه‌ها از جمله هزینه ثبت برند خودم به نام «چهل نقش» بزنم اما نیروهای کاری خود را حفظ کنم تا در این شرایط اقتصادی، افراد کمتری از کار بیکار شوند.

گفتنی است طرح ملی توسعه مشاغل خانگی به کارفرمایی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و با اجرای جهاد دانشگاهی در ۳۱ استان کشور در حال اجرا است.