حجت‌الاسلام والمسلمین رضا نوری :

حلقه وصل محکمی میان صنعت و دانشگاه وجود ندارد / ضرورت اشتغال زایی در کشور

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری گفت: در شرایط فعلی بالاترین عبادت ایجاد اشتغال است و هر کس در این مسیر قدم بردارد بزرگ‌ترین خدمت را به نظام و مردم خواهد کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رضا نوری، نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی، امروز در سومین نشست هم‌اندیشی مدیران کل زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان، با اشاره به اهمیت مهارت‌آموزی و ارتقای مهارت دانش‌آموختگان، بر اهتمام بیشتر متولیان و مدیران بخش‌های مختلف به این موضوع تأکید کرد.

وی با بیان اینکه متأسفانه امروز بین صنعت و دانشگاه‌های ما حلقه وصل محکمی وجود ندارد، اظهار کرد: در حال حاضر تعداد فارغ‌التحصیلانی که در رشته تحصیلی خود مشغول به کار شده‌اند اندک است، زیرا بسیاری از دانش‌آموختگان بعد از فارغ‌التحصیلی به دلیل نبود شغل متناسب با رشته تحصیلی و تخصص خود، سراغ کار دیگری می‌روند که این موارد هزینه‌های زیادی را بر دوش کشور می‌گذارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری تصریح کرد: البته اندک‌اندک بسیاری از جوانان و خانواده‌ها نسبت به این موضوع آگاه شده و در کنار تحصیل، سعی در مهارت افزایی دارند؛ ازاین‌رو باید فعالیت‌ها و اقدامات مربوط به کارآموزی و مهارت افزایی تقویت شود.

وی در ادامه با اشاره به مشکل بیکاری در کشور، اظهار کرد: بیکاری از گذشته یکی از مشکلات مهم کشور بود و پس از شیوع ویروس کرونا نیز وضعیت آن بغرنج‌تر شده است که این موضوع خانواده‌ها و افراد را تحت‌فشار شدیدی قرار می‌دهد.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری با بیان اینکه بیکاری عزت‌نفس را از بین می‌برد، تصریح کرد: اینکه فردی با تلاش بسیار مدرک عالیه تحصیلی می‌گیرد، اما به جای اینکه تکریم شود، بیکار می‌ماند و عزت‌نفس او خدشه‌دار می‌شود، بسیار آزاردهنده است.

رییس شورای استانی حوزه علمیه خراسان شمالی با تأکید بر اینکه کاهش این معضل عظیم تلاش مضاعفی می‌خواهد، افزود: اگر با تلاش مجموعه‌هایی چون دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حتی یک نفر بیشتر مشغول به کار شود، بدون شک ارزش آن از هر عبادتی بالاتر است.

ادامه مطلب  ۲ شهر خراسان‌شمالی در وضعیت زرد کرونایی قرار گرفتند/۴۱ فوتی در یک هفته گذشته

وی تصریح کرد: یقین داریم ارزش مشغول به کار کردن یک نفر از هر اعتکاف و روزه و نماز شبی بالاتر است؛ زیرا با اشتغال فرد هم درآمدی برای او و خانواده‌اش مهیا شده و هم عزت‌نفس وی احیا می‌شود تا نزد خانواده شرمنده نباشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین نوری گفت: متأسفانه بسیاری از خانواده‌ها به دلیل همین بیکاری سرپرست خانواده به طلاق و جدایی کشیده شده‌اند، زیرا بیکاری و مشکلات اقتصادی، فشار سنگینی به خانواده‌ها وارد می‌کند.

امام‌جمعه بجنورد گفت: در چنین شرایطی بدون شک بالاترین عبادت در کشور ایجاد اشتغال است و هر کس در این مسیر قدمی بردارد قطعاً بزرگ‌ترین خدمت را به اسلام و نظام و مردم ما کرده است.

گفتنی است، حجت‌الاسلام والمسلمین نوری امروز به همراه مدیران کل زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان از کارگاه‌های آموزش فنی و حرفه‌ای نیز بازدید کرد.