محمدحسین صالحی

حضور صیادان پرندگان شکاری در خراسان شمالی سازمان یافته است

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان شمالی با بیان اینکه افزایش گروه های صیادان پرندگان شکاری در استان نگران کننده است گفت: حضور آنها در مناطق مختلف این خطه به صورت سازمان یافته است.

محمدحسین صالحی روز سه‌شنبه به خبرنگاران اظهار داشت: در هفته های اخیر حضور صیادان پرندگان شکاری در مناطق مختلف استان افزایش یافته است و این افراد از استان بوشهر و یا استان گلستان در این مناطق حضور یافته و نسبت به صید پرندگان اقدام می کنند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون پنج گروه از صیادان پرندگان شکاری در استان دستگیر شده اند افزود: تاکنون هشت نفر از صیادان که همه آنان غیربومی هستند در شهرستان های شیروان، بجنورد و راز و جرگلان دستگیر شده اند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان شمالی خاطرنشان کرد: هفته جاری هم یک گروه از صیادان پرندگان شکاری در اطراف شهر بجنورد شناسایی شده بودند که متاسفانه با موتورسیکلت متواری شدند.

صالحی افزود: از این صیادان متخلف یک بهله لیل(پرنده شکاری) ۲ بهله دلیجه و ۲ قطعه قمری و نیز شماری ادوات صیادی و زنده گیری پرنده شکاری کشف شده است.

وی با بیان اینکه افراد بومی هم در صید غیرمجاز پرندگان شکاری با این صیادان همراهی می کنند که شناسایی آنان هم در دست اقدام است گفت: افراد بومی، مناطق مستعد برای زنده گیری پرندگان شکاری را به شکارچیان غیربومی معرفی و آنان را همراهی می کنند.

وی افزود: اکنون گشت های سیار، در مناطق مختلف شهرستان ها گشت زنی می کنند و حضور شکارچیان پرندگان شکاری را که قریب به اتفاق آنان غیربومی و از استان های جنوبی کشور و یا استان همجوار هستند رصد می کنند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: نظارت‌ها و پایش ها، افزایش یافته است و تلاش داریم تا جلوی شکارغیرمجاز پرندگان شکاری گرفته شود.

ادامه مطلب  جلوگیری از شکار غیرمجاز در حیات وحش بجنورد

بر اساس این گزارش این افراد، پرندگان را صید و پس از دادن آموزش های لازم به پرنده و دست آموز کردن آن، به مشتریانی در کشورهای عربی می فروشند، مشتریان عرب این پرندگان با ارزش را با قیمت بسیار بالایی خریداری می کنند.

در خراسان شمالی ۶۵ گونه پستاندار از ۱۹۷ گونه موجود در کشور زیست دارد و ۱۴۱ گونه پرنده از ۵۳۲ گونه موجود در کشور، ۶۸ خزنده از ۲۲۸ گونه موجود کشور، چهار گونه خزنده دوزیست از ۲۰ گونه موجود و هشت گونه ماهی و آبزی از مجموع ۱۶۰ گونه آبزی موجود در کشور زیست می کنند که برخی از این گونه ها نظیر یوزپلنگ، بالابان، هوبره، کبک دری و کرکس مصری در طبقه بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در رده‌های بحرانی و در حال انقراض قرار دارند.

اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی مناطق حفاظت شده و پارک های ملی سالوک، ساریگل و ضامن آهو، مناطق حفاظت شده قرخود، گلول، سرانی و پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم را که محل زیست پلنگ ها می باشد، با گستره ۱۹۴ هزار و ۱۴۱ هکتار مدیریت می کند.