تیمور ملازاده

جمعیت سالمندی در اسفراین رو به رشد است

مدیر گروه سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشکده علوم پزشکی اسفراین گفت: ۱۶ هزار سالمند در اسفراین شناسایی شده اند که این عدد از میانگین کشوری بالاتر است.

صبح امروز تیمور ملازاده در گفت‌وگو با رسانه‌ها با بیان اینکه جمعیت سالمندی این شهرستان ۱۲ درصد جمعیت کل شهرستان را شامل می شود اظهار کرد: ۱۶ هزار سالمند در اسفراین شناسایی شده‌اند که این تعداد از میانگین کشوری بالاتر است.

وی گفت: هم اکنون حدود ۱۰ درصد جمعیت کشور را افراد بالای ۶۰ سال تشکیل می دهند و پیش بینی شده است در سال ۱۴۲۰، بیست در صد جمعیت ایران سالمند شوند.

مدیر گروه سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشکده علوم پزشکی اسفراین با تاکید بر اینکه با افزایش سن، نیازهای بهداشتی و سلامتی افراد نیز افزایش می یابد افزود: متاسفانه نظام بهداشت و سلامت موجود در جهان از انسجام، هماهنگی و جامعیت کافی برای برطرف کردن موثر این نیازها برخوردار نمی باشد، بخصوص در کشورهای کمتر توسعه یافته که دسترسی به خدمات درمانی و انواع دیگر مراقبت‌ها و حمایت‌ها چالش برانگیز است.

ملازاده گفت: کاهش دسترسی سالمند به خدمات بهداشتی درمانی تحلیل تدریجی عملکرد جسمی – روانی – شناختی و تشدید بیماری های مزمن را در پی خواهد داشت که منجر به افزایش وابستگی و ناتوانی بیشتر سالمند را به دنبال دارد.

وی با اشاره به  اینکه حوزه سلامت اسفراین با شناسایی این زنگ خطر در صدد است طبق برنامه ریزی های عملیاتی مدون مشکلات جامعه سالمندان آسیب پذیر را شناسایی کند، افزود: معاونت بهداشتی تلاش می کند با اجرای سند ملی سالمندان با همکاری ذینفعان وسازمان های مرتبط آمادگی لازم برای پاسخگویی به بحران سالمندی را در خود ایجاد کند.

مدیر گروه سلامت جمعیت، خانواده و مدارس دانشکده علوم پزشکی اسفراین گفت: گرچه این دانشکده موضوع سالمندی را در راس برنامه های خود دارد اما آنچه مسلم است اینکه این مشکل فرامنطقه ای است و نیازمند سیاست گزاریهای ملی است تا سلامت سالمندان را تامین و شیوه زندگی آنان را بهبود دهد.

ادامه مطلب  ۹۲ درصد معلمان اسفراینی واکسینه شدند/ آغاز طرح مدرسه به مدرسه برای واکسن دانش آموزان