عصمت بدخشان

ثبت‌نام ۱۶۸ هزار دانش‌آموز در سال تحصیلی جدید در خراسان‌شمالی

دبیر ستاد ثبت‌نام آموزش‌وپرورش خراسان‌شمالی گفت: بر اساس آخرین آمار ثبت‌نامی در تمامی پایه‌های تحصیلی تاکنون ۱۶۸ هزار و ۷۸۲ دانش‌آموز از خراسان‌شمالی در سامانه سیدا در تمامی پایه‌ها ثبت‌نام کرده‌اند و ثبت‌نام تا انتهای شهریورماه همچنان ادامه دارد.

عصمت بدخشان در گفت‌وگو با خبرنگاران در بجنورد اظهار کرد: ستاد ثبت‌نام آموزش‌وپرورش خراسان‌شمالی از ابتدای خردادماه با ثبت‌نام دانش‌آموزان پایه اول ابتدایی آغازشده است و در مقایسه با سال گذشته، تمامی فرآیندهای تحصیلی دانش‌آموزان و مراحل ثبت‌نام در درگاه پادا، سامانه سیدا، یکپارچه و هماهنگ‌سازی شده است.

وی با توجه به اینکه پوشش تحصیلی سراسری مهم‌ترین دغدغه مندی آموزش‌وپرورش است، گفت: امسال دانش‌آموزان ترک تحصیل و بازمانده از تحصیل یا دانش‌آموزانی که به دلیل مشکل فقر و کرونا از تحصیل دور شده بودند اسامی‌شان به اعضای ستاد شهرستان‌ها ابلاغ شد و بر اساس آخرین آمار ثبت‌شده تاکنون از بین ۵۵۷ دانش‌آموز ابتدایی که بازمانده و ترک تحصیل بودند ۳۴۵ دانش‌آموز در دوره‌های مختلف تحصیلی ثبت‌نام شدند.

 دبیر ستاد ثبت‌نام آموزش‌وپرورش خراسان‌شمالی اضافه کرد: قابل‌توجه است که در سال تحصیلی جاری غربالگری دانش‌آموزان ۶ سال تمام که به‌عنوان پایه اولی وارد آموزش‌های رسمی می‌شوند، به جدیت در ستاد ثبت‌نام موردتوجه قرارگرفته است.

وی اضافه کرد: بر اساس آخرین آمار ثبت‌نامی در تمامی پایه‌های تحصیلی تاکنون ۱۶۸ هزار و ۷۸۲ دانش‌آموز از خراسان‌شمالی در سامانه سیدا در تمامی پایه‌ها ثبت‌نام کرده‌اند و ثبت‌نام تا انتهای شهریورماه همچنان ادامه دارد.

این مقام مسئول یادآور شد: ۲۰ هزار و ۲۹۷ دانش‌آموز پایه اولی در استان خراسان‌شمالی ثبت‌نام کردند که از این تعداد ۱۶ هزار و ۹۲۵ دانش‌آموز سنجش را به‌صورت کامل گذرانده‌اند.

بدخشان با اشاره به اینکه دانش‌آموزان پایه اول حتماً باید سنجش را پشت سر بگذارند، گفت: این مراحل به دلیل رعایت و حفظ سلامت دانش‌آموزان با نوبت‌بندی در حال انجام است.

وی همچنین بابیان اینکه ثبت‌نام پایه هفتم از ۱۰ تیرماه و پایه دهم از ۱۵ تیرماه آغازشده است، یادآور شد: تاکنون در پایه هفتم، ۱۴ هزار و ۶۹۰ دانش‌آموز و در پایه دهم هشت هزار و ۴۳۱ دانش‌آموز در سامانه ثبت‌نام کردند و رصد میان‌پایه‌ها در حال انجام است که ترک تحصیل رقم نخورد.

ادامه مطلب  بازگشایی مدارس در استان‌ها | دغدغه دانش آموزان و والدین خراسان شمالی

بدخشان اظهار داشت: برای دسترسی دانش‌آموزان عشایر کدهای جدیدی را برای پوشش و ثبت‌نام حداکثری آن‌ها از وزارت خانه دریافت کردیم، که با این اوصاف تقریباً ۱۵ کانکس برای دانش‌آموزان مناطق محروم نیاز است.

وی ادامه داد: با همکاری سازمان نوسازی مدارس استان دو کانکس به آموزش‌وپرورش تحویل داده شد و در حال حاضر ۱۳ کانکس در مناطق عشایری بام و صفی‌آباد، مانه و سملقان و شیروان کمبود است، که براین اساس دانش‌آموزان فضای آموزشی ندارند.

بدخشان خاطرنشان کرد: علاوه برای پوشش حداکثری دانش‌آموزان دختر و پسر، در مناطق عشایری، تجهیزات خوابگاهی شبانه‌روزی خیلی ضعیف است.