ابوالحسن حیدری :

تولید ۸ آلبوم در خراسان شمالی به منظور حفظ ملودی های بومی

معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی گفت: هشت آلبوم و ۲۳ ترک برای حفظ و نگهداشت ملودی های بومی استان توسط هنرمندان تولید شده است.

ابوالحسن حیدری اظهار کرد: در دو سال اخیر با مجوز فرهنگ و ارشاد اسلامی هشت آلبوم و ۲۳ ترک در این راستا تولید شده که به طور قطع می تواند منبع و مستندهای خوبی برای معرفی ملودی های این خطه و مطالعات دقیق تر باشد.

وی برگزاری شب های فرهنگی اقوام و جشنواره های موسیقی را از جمله کارهایی که مجالی را برای ظهور و بروز این ملودی ها فراهم کرده است، بیان و تصریح کرد: آموزشگاهای آزاد هنری ما نیز در عرصه موسیقی مقامی فعالیت بسیار موثری داشته و دارند که قطعا در این راستا اثرات مطلوبی خواهد داشت.

وی تربیت و آموزش سالانه حدود ۲۰۰ نفر هنر آموز در زمینه موسیقی مقامی و کسب مهارت در این حوزه در آموزشگاه های موسیقی مقامی استان و برگزاری بزرگداشت مفاخر و پیشکسوتان درحوزه های فرهنگی، هنری ‌و موسیقی را از دیگر اقدامات برشمرد.

حیدری خاطرنشان کرد: خوشبختانه فضای مجازی با وجود تهدیداتی که برای فرهنگ بومی داشته، فرصت هایی را هم ایجاد کرده است به گونه ای که شاهد هستیم این ملودی ها به سهولت در فضای مجازی در دسترس و مورد استفاده عموم واقع می شوند.

وی به پژوهش ها و کتاب هایی که تاکنون در راستای صیانت از فرهنگ بومی ما نگاشته شده هم به عنوان یکی دیگر از اقدامات قابل توجه در راستای حفاظت از ملودی های بومی اشاره کرد و گفت: با خرید و رونمایی کتاب در راستای حمایت از این گونه آثار گام برداشتیم.

ادامه مطلب  زنگ آغاز به کار نخستین هنرستان هنرهای زیبا در بجنورد به صدا درمی آید