مصطفی سیامکی :

تعلیف دام در مراتع شیروان ۲ برابر ظرفیت موجود است

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شیروان گفت: تعلیف دام در مراتع این شهرستان ۲ برابر ظرفیت موجود است که این وضعیت موجب ضعف بیشتر عرصه های طبیعی می شود.

مصطفی سیامکی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: تاکنون ۲۴۸ هزار هکتار از مراتع این شهرستان معادل ۹۸ درصد ممیزی شده است که ۱۴۵هزار واحد دامی مجاز و پنج هزار و ۶۳۰ بهره بردار شناسایی شده است.

وی خاطر نشان کرد: امسال در سطح ۱۳ هزار هکتار از مراتع سولدی، سرخ زو، علی خان قلعه، چشمه گلاب، دره علم و دره سیب این شهرستان در پنج سامان عرفی ممیزی انجام شده که هدف از اجرای پروژه ممیزی مراتع علاوه بر مشخص شدن محدوده دامداران، محدوده و مساحت دام مجاز، مدیریت مراتع، کاهش فشار بر مراتع و حفظ منابع آب و خاک است.

سیامکی اضافه کرد: به منظور پیشبرد اهداف طرح ارتقای اکوسیستم عرصه‌های طبیعی، طرح مدیریت چرا و کنترل دام همه ساله به‌عنوان یکی از اقدامات مهم حفاظتی در ایجاد تعادل دام و مرتع در مراتع شهرستان اجرایی می‌شود که با توجه به شرایط موجود امسال با جدیت بیشتری پی گیری می شود.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شیروان با اشاره به احاله مدیریت طرح های مرتعداری طی سال جاری گفت: این طرح در مساحت هفت هزار هکتار در مراتع روستاهای نظرمحمد، حصار قوشخانه و قلهک علیا و سفلی به دامداران ذیصلاح و نمایندگان آماده احاله مدیریت شد.

شهرستان شیروان ۴۰۰ هزار هکتار مساحت دارد که ۲۹۰ هزار هکتار آن به صورت منابع طبیعی تجدید شونده و ۱۱۰ هزار هکتار مستثنیات قانونی اشخاص شامل زمین های زراعی، باغ، جاده و محدوده روستاها و شهرهاست.

۴۷۵ هزار راس دام سبک و ۱۸ هزار راس دام سنگین در شهرستان شیروان نگهداری می شود.

ادامه مطلب  جذب ۲۰۰ میلیارد ریال برای امهال تسهیلات بخش کشاورزی شیروان

این شهرستان یکی از قطب های دامپروری استان محسوب می شود.