تاریخ: ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۹:۴۸
1

تصمیم گیری برای لغو طرح ترافیک برعهده شهرداری یا ستاد کرونا؟

تهران قرمز شد.آمار مرگ و میر در پایتخت بالا رفت. برخی از مسوولان خواستار لغو طرح ترافیک شدند اما معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران می گوید ما در این زمینه تصمیم گیر نیستیم و اگر ستاد کرونا تصمیم به لغو طرح بگیرد ما اجرایی می کنیم.گروه اجتماعی خبرگزاری فارس، سفرهای نوروزی به اتمام رسید و همزمان خیز چهارم کرونا آغاز شد.امار مرگ و میر در تهران ۳ برابر شد و بهشت زهرا آرایش بحرانی به خود گرفت ومدیران شهری  در این باره هشدار دادند.

با وجود اینکه اجازه سفرهای نوروزی داده شد اما مسوولان ستاد کرونا تصمیم گرفتند در روز ۱۳ فروردین‌تمامی پارک ها در تهران تعطیل شود امادر  ۱۴ فروردین عکس های از ازدحام جمعیت  در مترو منتشر شد و برخی از مسوولان خواستار لغو طرح ترافیک شدند.

ما تصمیم گیر نیستیم مجری هستیم/تابع تصمیمات ستاد کرونا هستیم

سید‌مناف هاشمی معاون حمل و نقل ترافیک در این باره به فارس گفت: در زمینه لغو‌طرح ترافیک باید ستاد ملی کرونا تصمیم بگیرد ما فقط مجری هستیم نه سیاست گذار و البته تاکید می کنم تابع تصمیمات ستاد کرونا هستیم.

وی به موضوع طرح ترافیک در سال گذشته اشاره کرد و گفت: چند ماه طرح ترافیک لغو شد و تاثیر لغو طرح ترافیک در کاهش مسافران کم بوده است.

تصمیم گیری برای لغو طرح ترافیک برعهده شهرداری یا ستاد کرونا؟

معاون حمل ونقل ترافیک شهرداری تهران ادامه داد:  سال گذشته دوباره ستاد کرونا تصمیم گرفت طرح اجرایی شود امسال هم هر تصمیمی برای طرح بگیرند ما اجرایی خواهیم کرد.

به گفته مناف هاشمی، سال گذشته با لغو طرح میزان سفرهای بیهوده در هسته مرکزی تهران افزایش یافت و باز هم می گویم لغو طرح ترافیک در کاهش مسافر تاثیر چندانی ندارد. اما باز هم می گویم تابع تصمیمات ستاد کرونا هستیم.

تصمیم گیری برای طرح ترافیک تهران با توجه به قرمز شدن وضعیت

زمزمه های لغو طرح ترافیک از سوی دولتی ها با توجه به قرمز شدن شرایط تهران مطرح شده است.

غلامرضا عباس پاشا معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری تهران در خصوص تغییر در اجرای طرح ترافیک در تهران با توجه به قرارگیری تهران در شرایط قرمز کرونایی  گفت: قطعا در این خصوص بررسی و تصمیمات جدید اتخاذ خواهد شد. استان تهران در شرایط خاص قرار گرفته است اما تا به حال تصمیم قطعی در این خصوص گرفته نشده و ان شاءالله  امروز تصمیم نهایی گرفته خواهد شد.

تصمیم گیری برای لغو طرح ترافیک برعهده شهرداری یا ستاد کرونا؟

اجرای طرح شناسایی خانه به خانه موارد مبتلا 

با توجه به بحرانی شدن شرایط وزیر بهداشت دستور جدیدی داد. سعید نمکی وزیر بهداشت با توجه به جابجایی جمعیت در روزهای اخیر به دلیل سفرهای نوروزی، اجرای طرح شناسایی خانه به خانه موارد مبتلا در قالب شیوه محله محور را منوط به سکون جمعیت سیال دانسته و مرحله جدید بیماریابی را مستلزم بازنگری، عنوان کرد.

تصمیم گیری برای لغو طرح ترافیک برعهده شهرداری یا ستاد کرونا؟

وی در نامه ای خطاب به روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور گفته است:« همانگونه که در جلسه ویدئوکنفرانس روز شنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۱/۱۴ بحث شد، قرار بود در صورت عدم جابجایی جمعیت در راستای تشدید بیماریابی در طرح شهید سلیمانی با همکاری عزیزانمان در سازمان بسیج از تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵ تا ۱۴۰۰/۰۱/۱۸ جهت شناسایی خانه به خانه موارد مبتلا در قالب شیوه محله محور اقدام نماییم، با توجه به انجام سفرها و جمعیت سیال، امکان اجرای موفق طرح، میسر نشد. لذا، ضرورت دارد با همکاران ستادی و بسیج باتوجه به گستردگی و شیوع ابتلا با ویروس جهش یافته در کل کشور، در مورد شیوه اجرای مرحله جدید پس از سکون جمعیت سیال برنامه ریزی و اقدام نماییم که در اسرع وقت موارد بازنگری شده به اطلاع همکاران عزیز خواهد رسید.

بدیهی است همکاری صمیمانه و موثر همکارانمان در دانشگاه های علوم پزشکی و عزیزان بسیجی مستمر و موثر خواهد بود.»

برخی از اعضای شورای شهر تهران معتقدند که لغو طرح ترافیک تاثیر چندانی در کاهش آمار مبتلایان به ویروس کرونا را ندارد.

 لغو طرح ترافیک تأثیر چندانی در کاهش آمار مبتلایان و متوفیان کرونا ندارد

ناهید خداکرمی عضو شورای شهر تهران در این باره می گوید:  تصمیمات مرتبط با لغو یا اجرای طرح ترافیک در دوران اپیدمی کرونا چندان در اختیار مدیریت شهری نیست و دستورالعمل‌های لازم را ستاد ملی مقابله با کرونا یا ستاد تهران ارائه می‌دهد و اگر آنها بخواهند طرح را لغو کنند ما هم مخالفتی نخواهیم داشت.

به گفته این عضوشورای شهر تهران،  البته به نظر من لغو طرح ترافیک تأثیر چندانی در کاهش آمار مبتلایان و متوفیان کرونا ندارد و به صلاح نیست چرا که شهرهایی مانند اهواز و خوزستان اصلا مترو و طرح ترافیک مشابه تهران ندارند ولی با وضعیت اسفناک کرونا مواجه شده‌اند.

به اعتقاد خداکرمی، ‌ بیشترین دلیل شیوع کرونا مشکلات رفتاری و اجتماعی است و رعایت پروتکل‌ها هر چه بیشتر باید فرهنگ‌سازی شود لغو طرح ترافیک سبب رفت و آمد بیشتر در سطح شهر می‌شود که بسیاری از آنها غیرضروری است مثلا برای خرید به بازارها و مغازه‌ها مراجعه می‌کنند در صورتی که ممکن است اصلا نیازی به این قضیه نداشته باشند.

وی بار دیگر با تاکید بر اینکه به شخصه معتقدم لغو طرح ترافیک تأثیری در کنترل بیماری کرونا ندارد و حتی اجرای آن در پیشگیری از کرونا کمک می‌کند، گفت: مطالعات نشان داده لغو یا اجرای طرح تأثیری در کرونا نداشته و حتی مترو هم در رتبه ۱۳ از نظر پرخطری در ابتلا به کرونا در همه دنیا قرار گرفته است.

 شرایط تهران نگران‌کننده است، عدد کرونا تصاعدی بالا می‌رود.

وضعیت در بهشت زهرا شهرداری تهران بحرانی شد و آمار متوفیان ظرف چند روز ۳ برابر شد. سعید خال مدیر عامل سازمان بهشت زهرا شهرداری تهران در این باره گفت:  آرایش بحرانی در بهشت زهرا گرفته‌ایمتا ۲۴۰ متوفی را می‌توانیم کفن و دفن کنیم، البته در آبان‌ماه چند روزی تا ۴۰۰ نفر فوتی داشتیم. بعد از آن مقداری فروکش کرد. در روزهای پایانی سال ۹۹ در فاصله زمانی حدود سه ماه بود که فوتی‌های کرونایی حول و حوش عدد بیست بود.

تصمیم گیری برای لغو طرح ترافیک برعهده شهرداری یا ستاد کرونا؟

به گفته خال،  حتی ۲۸ اسفند، یعنی روز پنجشنبه آخر سال، ۹ فوتی داشتیم. اما در چند روز گذشته  روزهای سخت و بدی را سپری کردیم و عدد ۵۸ را ثبت کردیم.

وی افزود: در همین فاصله کوتاه مرگ و میر کرونایی تهران سه برابر افزایش یافته است. شرایط تهران نگران‌کننده است عدد کرونا تصاعدی بالا می‌رود.

بر اساس این گزارش، از ۱۵ تا ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۳ هزار و ۸۹۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که دو هزار و ۴۸ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۹۴۵ هزار و ۹۶۴ نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۷۲ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۳ هزار و ۳۳۲ نفر رسید.

 تاکنون یک میلیون و ۶۵۸ هزار و  ۹۷۸ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. چهار هزار و ۹۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

همچنین ۱۳ میلیون و ۱۸۳ هزار و ۷۰۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.در حال حاضر ۸۸ شهرستان قرمز و ۱۳۹ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت “از” و “به” شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی، ممنوع است و همچنین ۱۹۸ شهرستان در وضعیت زرد و ۲۳ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

پیشنهاد قرنطینه ۱۰ روزه تهران

با توجه به بحرانی شدن شرایط پیشنهاد تعطیلی تهران داده شده است و حال باید دید چه تصمیمی در این زمینه گرفته می شود. نادر توکلی معاون درمان ستاد فرماندهی کرونای استان تهران، ستاد مدیریت کرونای استان تهران پیشنهاد قرنطینه ۱۰ روزه تهران را به ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه داد.

توکلی افزود: در صورت تصویب این پیشنهاد در ستاد ملی مقابله با کرونا، همه مشاغل استان تهران به جز مشاغل گروه یک (مشاغل ضروری) به مدت ۱۰ روز تعطیل خواهند شد.

بر اساس این گزارش، تهران قرمز شد و میزان مرگ و میر بالا رفته و البته مسوولان از مسافران نوروزی خواسته اند تا ۵ روز در دورهمی ها شرکت نکنند. آمار ابتلا تصاعدی شده و وضعیت خوب نیست و پیشنهاد تعطیلی داده شده است. همچنین برخی از مدیران هم خواستار لغو طرح ترافیک شده اند تا مردم به جای استفاده از حمل ونقل عمومی از خودروی شخصی استفاده کنند.

انتهای پیام/


منبع خبر «» است و خبرخوان عصر تو در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 3003 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  09194448235  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه خبرخوان عصر تو مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظرتان را بیان کنید