عبدالله یوسفی

تجهیز سه هزار هکتار از اراضی کشاورزی خراسان شمالی به سامانه آبیاری نوین

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: سه هزار هکتار از اراضی کشاورزی خراسان شمالی به سامانه آبیاری نوین مجهزشد و همین میزان هم در دست مطالعه است.

عبدالله یوسفی رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: برای اجرای طرح تجهیز سه هزار هکتار زمین کشاورزی خراسان شمالی ۷۵۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است که در صورت تخصیص اجرا خواهد شد.

یوسفی  افزود: در سال‌های اخیر دولت از اجرای سیستم آبیاری نوین در زمین‌های کشاورزی حمایت‌های خوبی داشته، به طوری که ۸۵ درصد هزینه‌ها از سوی دولت تامین می‌شود و کشاورز ۱۵ درصد از هزینه‌ها را تامین می‌کند.

او گفت: در صورت تجمیع و یکپارچگی اراضی تحت شرب یک منبع آبی، کمک دولت به ۱۰۰ درصد می‌رسد و کشاورز هزینه‌ای پرداخت نخواهد کرد.

یوسفی اظهار کرد: کشاورزان با تشکیل تعاونی و یکپارچه کردن اراضی می‌توانند از این فرصت استفاده کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی در خصوص هزینه آبیاری نوین نیز گفت: کمک بلاعوض اجرای سیستم آبیاری نوین در هر هکتار به شیوه قطره‌ای ۴۰۰ میلیون ریال، در شیوه بارانی ۳۰۰ میلیون ریال و کم فشار ۱۵۰ میلیون ریال است که ۸۵ درصد هزینه طرح تا حداکثر مبالغ مذکور توسط دولت و الباقی سهم بهره بردار است.

یوسفی افزود: با اجرای این طرح‌ راندمان آبیاری در طرح‌های کم فشار ۶۵ درصد، آبیاری بارانی ۷۵ درصد و قطره‌ای نیز به ۹۰ درصد خواهد رسید.

گفتنی است در حال حاضر بیش از ۳۸ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان معادل ۳۰ درصد کل اراضی آبی استان و ۴۰ درصد اراضی مستعد به سیستم آبیاری نوین تجهز شده است که  در سال جاری ۵۱۰ میلیارد ریال اعتبار مصوب و ابلاغ شده است که با توجه به اسناد خزانه بودن اعتبار امکان اجرای یکهزار و ۳۰۰ هکتار در سطح استان وجود دارد.

ادامه مطلب  جذب ۲۰۰ میلیارد ریال برای امهال تسهیلات بخش کشاورزی شیروان

به گفته یوسفی از میزان اعتبار مصوب تاکنون ۱۵۶ میلیارد ریال تخصیص داده شده است و اقدامات خوبی در خصوص معرفی طرح‌های اجرایی در حال انجام است.