حجت‌الاسلام نعمت‌الله آزموده

ایران تمایلی به باقی ماندن در برجام به هر قیمتی ندارد

مدیر مدرسه علمیه تخصصی امام خامنه‌ای بجنورد گفت: دولت سیزدهم نشان داده تمایلی به باقی ماندن در برجام به هر قیمتی ندارد، بلکه جایگزین‌های دیگری همچون تقویت گرایش به شرق را در سیاست خارجی خود دنبال می‌کند.

حجت‌الاسلام نعمت‌الله آزموده، مدیر مدرسه علمیه تخصصی امام خامنه‌ای بجنورد، در گفت‌وگو با خبرنگاران در خراسان شمالی، با اشاره به پیگیری مذاکرات هسته‌ای  ایران و گروه ۱+۵، به تبیین بازی جدید آژانس هسته‌ای و موضع ایران در این زمینه پرداخت.

وی افزود: روز یک‌شنبه رافائل گروسی به تهران آمد و طی گفتگوهای مختلفی از حق غنی‌سازی ۶۰ درصدی ایران گفت، صدور قطعنامه ضد ایرانی در وین را منتفی کرد، ولی مدیرکل آژانس در نشست شورای حکام یک‌بار دیگر موضوع وجود آلودگی انسانی را پیش کشید و از همکاری نکردن ایران و تداوم پیشرفت برنامه هسته‌ای این کشور ابراز نگرانی کرد.

وی با بیان اینکه گروسی با این واکنش، آن‌هم یک روز بعد از میزبانی تهران از او دستکم در گام اول نشان داد که پاسخ مناسبی برای حسن نیت ایران ندارد، افزود: رافائل گروسی که شنبه‌شب برای دیدار با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به تهران آمد، در حالی روز یکشنبه پس از سفری یک‌روزه ایران را ترک کرد که با مثبت ارزیابی کردن گفت‌وگوها، فضای ذهنی مخاطبان از نتیجه سفر خود را به سمت‌وسوی روشنی سوق داد؛ طوری که خبرنگاران به نقل از منابع اروپایی گزارش کردند که در جلسه این هفته شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، قطعنامه‌ای علیه ایران صادر نمی‌شود و البته خود گروسی هم گفت که نیازی به قطعنامه نیست.

حجت‌الاسلام آزموده گفت: روز دوشنبه کمتر از ۲۴ ساعت از سفر مدیرکل آژانس، در جلسه فصلی ماه سپتامبر شورای حکام در وین با محوریت برنامه هسته‌ای ایران در حالی که به تشریح آخرین موارد تعاملات خود با ایران می‌پرداخت، در لابه‌لای اشاره به شکل‌گیری فضای مثبت و مذاکرات سازنده با طرف ایرانی، یک‌بار دیگر از دسترسی نداشتن به تأسیسات هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرد و گفت: «من از وجود مواد اتمی در مکان‌های اعلام‌نشده در ایران و اینکه محل کنونی آن مواد اتمی اکنون برای آژانس مشخص نیست، عمیقاً نگران هستم.»

ادامه مطلب  زنگ آغاز به کار نخستین هنرستان هنرهای زیبا در بجنورد به صدا درمی آید

وی افزود: اگرچه صدور قطعنامه علیه ایران در اجلاس اخیر منتفی شد و از قرار معلوم نگاه آمریکا و اروپا فعلاً و از سر ناچاری به تعامل با ایران است؛ اما تجربه چهل‌ساله ما ثابت کرده که آن‌ها به دنبال ورود به عرصه‌های جدید تنش و التهاب هستند.

حجت‌الاسلام آزموده ادامه داد: به همین دلیل می گوییم آژانس باید بداند که صدور هرگونه قطعنامه احتمالی علیه ایران در جلسات آینده شورای حکام آژانس انرژی اتمی یا تلاش برای ارجاع مسئله هسته‌ای ایران به شورای امنیت می‌تواند به‌کلی روند مذاکرات را مختل کرده و واکنش شدید ایران را در پی داشته باشد.

وی تصریح کرد: برای آژانس روشن است که تمام فعالیت‌های هسته‌ای ایران از جمله غنی‌سازی در سطوح مختلف و تولید فلز اورانیوم در چارچوب حقوق هسته‌ای ایران تحت معاهده عدم اشاعه صورت می‌گیرند و کاملاً هم‌راستا با تعهدات پادمانی ایران انجام می‌شوند، ازاین‌رو با توجه به آنکه سایر طرف‌ها به تعهدات خود تحت توافق هسته‌ای در حوزه رفع تحریم عمل نکردند و سیاست اعمال تحریم‌های غیرقانونی و یک‌جانبه آمریکا نیز ادامه دارد، هیچ‌کس نمی‌تواند توقف این فعالیت‌ها را در چارچوب این توافق از ایران طلب کند.

حجت‌الاسلام آزموده خاطرنشان کرد: آمریکا و اروپا و آژانس بدانند که فضای دولت و مجلس و قوای مختلف و دستگاه‌های راهبردی ایران فضای جدیدی است و دولت جدید ایران با پشتوانه مصوبه مجلس و هماهنگی همه قوا، به‌هیچ‌وجه مذاکرات بی‌نتیجه و فرسایشی را ادامه نخواهد داد.

وی اظهار کرد: دولت سیزدهم نشان داده تمایلی به باقی ماندن در برجام به هر قیمتی ندارد، بلکه جایگزین‌های دیگری همچون تقویت گرایش به شرق را در سیاست خارجی خود دنبال می‌کند.

حجت‌الاسلام آزموده گفت: همچنین با توجه به آنکه فشار حداکثری علیه ایران شکست‌خورده، تداوم شرایط فعلی چالش چندان زیادی برای ایران ایجاد نخواهد کرد و ایران انقلابی با رویکردها و راهبردهای جدید راه پیشرفت و تعالی را ادامه خواهد داد.