اهدای آرشیو شخصی از مجلات قدیمی و خاطره انگیز ورزشی به کتابخانه مرکزی بجنورد

علی میرمیرانی با نام هنری ابراهیم رها، نویسنده، طنزپرداز و مجری ایرانی، مجموعه چند جلدی از آرشیو شخصی مجلات قدیمی و خاطره انگیز ورزشی خود را به کتابخانه مرکزی بجنورد اهداکرد.

علی میرمیرانی، نویسنده، طنزپرداز و مجری ایرانی، شنبه ۲۷ شهریور ماه همزمان با روز شعر و ادبیات فارسی، ضمن حضور در کتابخانه مرکزی آیت الله مهمان نواز بجنورد و دیدار با علی محمد جهانی، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و بازدید از این کتابخانه، مجموعه چند جلدی از مجلات قدیمی و خاطره انگیز کیهان ورزشی و دنیای ورزش که طی سال های  ۶۱ الی ۸۰ در آرشیو شخصی خود گرد آوری کرده بود را به کتابخانه مرکزی بجنورد اهدا کرد.

علی میرمیرانی در این دیدار با اشاره به اینکه استان خراسان شمالی از دیرباز زیستگاه اقوام گوناگون با زبان ها و گویش های متفاوتی همچون فارس و تات و کرد و ترک و ترکمن بوده است، اظهار کرد: این تنوع زبانی، مذهبی، فرهنگی و قومی و وجود شاعران و نویسندگان فعال در  استان فرصتی مغتنم ایجاد کرده و زمینه ساز  اعتلای فرهنگ مردم به ویژه توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی  شده است.

میرمیرانی بیان کرد: مردم استانی که ملقب به گنجینه فرهنگ ها است و به ویژه همشهریان بجنوردی من، مردمی کتاب دوست و فرهنگی هستند و دوست دارم مردم بدانند و این پیام را منتقل کنم که کتاب «یاری مهربان» است که هیچگاه برای نشستن در کنارش و آغاز خواندن دیر نیست و در هر سنی و با هر روحیه ای می توان کتاب خوب تهیه کرد و خواند.

وی با تأکید بر اهمیت ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی،  اظهار داشت: فعالان فرهنگی در تعمیق و ترویج این فرهنگ ارزشی نقش تأثیرگذاری دارند .کتاب باید در متن زندگی مردم قرار گیرد؛ معمولا بر پرهیز از موازی‌کاری توصیه می‌شود، اما به فرموده رهبر معظم انقلاب «در بحث کتاب و کتابخوانی اگر صدها موازی‌کاری هم باشد، باز هم جا دارد».

ادامه مطلب  تکلیف وزیر آموزش و پرورش مشخص شود/ ضرورت وجود آموزش حضوری دانش آموزان

علی‌محمد جهانی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی  خراسان شمالی در این دیدار از حسن توجه و نگاه مثبت علی میرمیرانی به این استان ابراز خرسندی کرد و گفت: خوشبختانه مسیر ایجاد شوق و انگیزه کتاب‌خوانی در  این استان فراهم شده است و افتتاح کتابخانه مرکزی بجنورد نیز  اراده و همت مردم فرهنگی باب‌الرضا(ع) را در این مسیر دوچندان کرده است.

جهانی خاطرنشان کرد: ما هنوز در آغاز راه هستیم و امیدواریم که هر ساله گام‌های بلندتر و مستحکم‌تری در راستای تحقق این هدف که اعتلای پرچم رفیع  کتابخوانی است، برداشته شود. مردم استان این مهم را با حضور و کسب عناوین برتر در جشنواره‌های سراسری کتابخوانی رضوی و روستاهای دوستدار کتاب کشور نشان داده‌اند.

 گفتنی است، سید علی میرمیرانی در تاریخ ۲۰ آبان ۱۳۵۰ در شهر بجنورد به دنیا آمد و نویسنده‌ بیش از ۴۵ عنوان کتاب است، که نیمی از آن ها به نام علی‌میرمیرانی و نیم دیگر با نام ابراهیم رها منتشر شده است. وی فعالیت های روزنامه نگاری خود را از سال ۱۳۷۰ با نشریات سینمایی آغاز کرد و عضو اولین انجمن منتقدین سینمای ایران بود. در دهه‌ی هفتاد به تدریج با نشریات گوناگون همکاری کرد و طنز نویسی را نیز به سایر فعالیت هایش افزود، از دهه‌ی هشتاد تجربه ی فیلمنامه نویسی هم به کارهایش اضافه شد.