مرتضوی

اختصاص فقط ۲۲ میلیون متر مکعب از آب سدهای خراسان شمالی به کشت پاییزه امسال

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی با اشاره به افت شدید آب موجود در سدهای استان گفت: متاسفانه برای کشت پاییزه امسال فقط امکان اختصاص ۲۲ میلیون متر مکعب آب از سدهای استان را داریم.

مرتضوی در گفت و گویی، با بیان اینکه طبق پیش بینی های هواشناسی کاهش بارندگی ها در فصل پاییز و زمستان امسال نیز ادامه دارد، اظهارکرد: میزان ورودی های آب به سدهای استان طی امسال نسبت به سال گذشته ۶۰ درصد کاهش داشته است.

به گفته وی از سوی دیگر حجم آب موجود در مخازن سدهای استان نیز ۴۰ درصد کاهش یافته بطوریکه هم اکنون آب موجود در سدهای استان ۶۵ میلیون متر مکعب است که این مقدار در سال گذشته ۱۱۰ میلیون متر مکعب بوده است.

مرتضوی ادامه داد: این شرکت با توجه به اینکه میزان آب در سد بیدواز به شدت کاهش یافته است، نمی توان آبی برای بخش کشاورزی در کشت پاییزه اختصاص داد.

وی ادامه داد: برای سال آبی آینده که از ابتدای مهر ماه امسال آغاز و تا پایان شهریور سال آینده ادامه می یابد، از سد شیرین دره ۱۴ میلیون متر مکعب، از سد غلامان دو میلیون متر مکعب، از سد چندیر دو میلیون متر مکعب و از سد بارزو نیز چهار میلیون متر مکعب به بخش کشاورزی استان اختصاص می یابد.

این مقام مسئول در ارتباط با بارندگی های انجام شده در استان نیز بیان کرد: میزان بارندگی در دوره بلند مدت(۳۰ ساله) ۲۹۲ میلی متر و در امسال ۱۹۵.۵ میلی متر بوده که نسبت به دوره بلند مدت ۳۳ درصد کاهش داشته است.

ادامه مطلب  دود پتروشیمی در چشم محیط زیست خراسان شمالی